Bodzaültetvény és befőzde családi vállalkozásban
Piackutatással foglalkoztak, majd tanyát vásároltak Mindszent környékén, és kistermelőként nekivágtak a bodzatermesztésnek a hódmezővásárhelyi Fórisék.
Azóta szörpöt, lekvárt és boros zselét készítenek – szigorúan kézműves termékeket.
- Hobbiból nem veszünk tanyát, csak ha valamit kezdeni tudunk vele - jelentette ki pár évvel ezelőtt a vásárhelyi Rácz Erika férjének, Fóris Józsefnek. 2010-ben vásárolták mindszenti tanyájukat. Ötleteltek, mivel is foglalkozzanak, végül a bodza mellett döntöttek.
A tanya környékén nyulak ugrabugráltak, a közelben a szomszéd szürke marhái legelésztek. A tanyához 2,5 hektár föld tartozik. A házban régi bútorok, kelengyeláda, fésülködőasztal, a falakon mázas tányérok, a szoba sarkában búbos kemence. Korábban semmi közük nem volt a gazdálkodáshoz. Piackutatással foglalkoztak, József a régi bútorok szerelmese, azokat újítgatta fel.
- Szakkönyveket, internetet böngészve találtam a bodzára. Az árokparton lévőt a népnyelv dudvanövényként emlegeti - magyarázta a háziasszony.
- Hülyének is néztek, mit akarunk, mikor úton-útfélen terem – tette hozzá mosolyogva a férje. - Nemes bodzával foglalkozunk, Olaszliszkáról hoztunk 300 facsemetét. Alacsony törzsű fa, könnyű szüretelni, a terméshozama viszont sokkal jobb, mint a vadon termőé – magyarázta Erika.
Először úgy gondolták, bodzafák kerülnek a 2,5 hektáros földbe, de mert nem születtek parasztoknak - mondták -, inkább kisebb területet ültettek be, mintegy próbaként.
- A virágjából muskotályos, a bogyójából karakteresebb szörpöt készítünk, de főzünk lekvárt is az utóbbiból. Magas az ásványianyag-tartalma, jó immunerősítő - sorolta a feleség. Erika otthon a családnak régóta készített már szörpöt, lekvárt is. Kisujjában van a főzőtudomány. Csak éppen a háziról kisüzemi mennyiségre váltottak, de továbbra is szigorúan kézműves termékek kerülnek ki konyhájukból. A bodzaszörpöt citromfüves, mentás, hibiszkuszos változatban készítik. A tanyán fűszer- és gyógynövénykertet is kialakítottak. - A virágot beáztatjuk, így az értékes hatóanyagok is belekerülnek a szörpbe. A bodzavirágnak kiváló az antibakteriális hatása, gyulladásgátló. Akácvirágból is csinálunk szörpöt, ez pedig gyomorbántalmakra jó - magyarázta a háziasszony. A lekvár mellett a virágból fehérboros bodzazselét, a terméséből vörösborost készítenek, ami húsok, sajtok mellé nagyon finom.
- Most kezdjük a szezont, mindent az érési időhöz igazítunk. Nem szárítmányokat, koncentrátumokat használunk, hanem friss növényeket. Ilyenkor bele kell húznunk, reggeltől estig dolgozunk, mert például a bodza csak két hétig virágzik - jegyezte meg Erika. Kézművesboltokba szállít a Befőzde családi vállalkozás, Hódmezővásárhelyre, Szegedre és Budapestre, de fesztiválokon is árulnak.
Forrás: delmagyar.hu