"Az vagy, amit megeszel!"

02 szept. 2013 Gál Attila

Tényleg hatással vannak ránk szüleink táplálkozási szokásai? Azért vagyok én is kövér, mert az anyám (és apám is) az volt? Miért nem tudok lefogyni? 

koverGyakran elhangzó kérdések ezek, melyre az abszolút tudományos választ a Transzgenerációs Epigenetikus Kineziológia adja meg számunkra, melynek részét képezi a Metabolikus Kineziológia. Ennek célja a hibás, betegséghez, elhízáshoz vezető táplálkozási szokások azonosítása, és az optimális étkezés beállítása.

Klári azzal keresett meg, hogy fogyni szeretne. Az oldás alatt arról beszélgettünk, hogy milyenek voltak gyermekkorában a család táplálkozási szokásai, és ő lelkesen mesélt.

„Nálunk az volt a szokás, hogy anyukám kiszedte az ételt a tányérba és addig nem állhattunk fel az asztaltól, amíg minden el nem fogyott a tányérból.  Rettentően utáltam ezt, mivel soha nem bírtam annyit enni, amennyit kaptam.  Szenvedtem, hogy mindent meg kell ennem, amit elém raktak. Emlékszem, már gyermekként megfogadtam, hogy ha nekem egyszer gyermekem lesz, akkor ezt a kínzást nem fogom vele elkövetni, és csak annyit kell majd ennie, amennyi jólesik neki.

És ez így is van. Nálam a gyerekek, ha már jóllaktak, ott hagyják a maradékot az asztalon.”

Majd felkiáltott: „Te Jó Isten! Most ugrik be, hogy az általuk otthagyott maradékot azonban én minden esetben megeszem, mert azt tanultam, hogy az asztalon nem maradhat semmi!”

Mi történt Klári fejében? A szülői utasítás így hangzott: „Az asztalon nem maradhat semmi, mindent meg kell enned!”

Ezt hallotta a kislány nap, mint nap, és ez a szlogen rögzült az elméjében. Már nem is emlékezett rá, de már felnőttként az utasítás láthatatlanul irányította életét és növelte testsúlyát.

Lehetséges, hogy Klári az őseitől örökölte ezt a viselkedést?

elelmiszer3Igen. Mostanában kezd egyértelművé válni különböző epigenetikai kutatási eredményekből, hogy a gének ki- vagy bekapcsolódását környezeti tényezők is irányíthatják, mint például a nevelés.

Az egyik híres példa a méhkirálynőé. A méhkirálynőnek ugyanaz a génkészlete, mint terméketlen nővéreinek, egy dologban különbözik tőlük: ő az, aki ehet a méhpempőből, ami a méhek teje és ezt csak azok a méhek kapják, akikből méhanyát akarnak nevelni. Azt, hogy a két dolog között epigenetikai ok-okozati összefüggés van, csak 2008. márciusában bizonyította az ausztráliai Canberra Egyetemen Ryszard Maleszka csapata. Sikerült ugyanis olyan méhkirálynőket „gyártaniuk”, akik sosem láttak méhpempőt. A trükk: metilcsoportokkal kikapcsoltak egy gént.

Ebben az esetben úgy tűnik, hogy igaz a mondás: az vagy, amit megeszel. Ezek alapján már kezd biztosnak látszani, hogy más élőlényeknél, köztük az embernél is van egy kritikus időszak, amikor a környezeti ingerek gyakorlatilag programozzák a DNS működését, akár hosszabb távra is és így szüleink, nagyszüleink, vagy az ő szüleinek a hatása öröklődik.

Nézzünk még egy esetet! Éva középkorú, vékony nő, akinek rendszeresen hasmenéses problémával keresett fel. Az orvosi kivizsgálás nem talált szervi elváltozást, mindig diétáznia kellett. A kezelés során az apai nagyapa személye került az előtérbe, mint olyan generációs előd, akitől a probléma származhat. Megkérdeztem Évát, hogy mi volt a nagypapa szlogenje, amit sokszor mondogatott és kapcsolatban van a táplálkozással. „Aki nem dolgozik, ne is egyék!” – hangzott a válasz és ezzel együtt jött a felismerés is.

lecsoÉva férje jól menő vállalkozást vezetett, így Évának nem kellett elmennie dolgozni. Feladata a háztartás vezetése és a gyermekek nevelése volt. Éva fejében azonban a család kiszolgálása természetes feladatként fogalmazódott meg, nem munkaként, így elméje úgy értékelte, hogy nem dolgozik. Viszont ha nem dolgozik, akkor a fenti utasítás értelmében nem is érdemli meg az ételt, ezért az gyorsan távozott testéből. Az oldás után normalizálódott az emésztése és pár kilót magára tudott szedni.

A generációs hatásokkal nincs probléma, hiszen sok esetben segít minket az életben eligazodni, nem kell mindig újra tanulnunk, például azt, hogy miként kell táplálkozni. Problémát akkor jelentenek, ha a minta nem alkalmas már a mi életünkben arra, hogy egészségesen éljünk. Ilyen esetben tud segíteni a Transzgenerációs Epigenetikus Kineziológia területén jártas kineziológus.

A szerző kineziológus szakértő.

Forrás: egyensulyert.hu

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek