Árusítás, lelkisegély, falugyűlés: a piac mindenre jó

10 márc. 2013 Administrator

zsibvasarbringakonyhahuEz a nyüzsgés! A csépai bolhapiac sajátos hangulattal, olcsó árakkal, „pszichológiai tanácsadással” és ellenzéki kupaktanáccsal is várja a vásárlókat.

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a vidéki zsibvásárok.- Hozzám jöjjön, rengeteg kabátom van! – invitál közelebb a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Csépán egy árus, Vadász Judit. Kedd délelőtt van, hűvös is, köd is, Judit arca mégis mosolygós. - Lépjen már közelebb, beszélgessünk! – teszi hozzá.

Meglepő a felhívása, úgy hittük, piacra a vásárlás miatt járnak az emberek. - Jaj, dehogy! Ez a zsibvásár remek alkalom a jóízű csevegésre is – állítja határozottan. - Remek történeteket hallok a helyiektől! Már nem csak a fodrász, meg a kocsmáros tud mindent a faluról, hanem mi is! – nevet az egyébként tiszakürti asszony. - Képzelje, az a legújabb pletyka, hogy...

- Itt az olcsó zöldség! – rikkant fel a szomszéd, meg is nézzük a portékáit. Bár őstermelőnek vallja magát, narancs és banán is fellelhető a standján. Gondolkodóba esünk ezen, de arra jutunk, lehet, hogy Csépán még ez is megterem, csak nem tudunk róla. Nézelődők jönnek-mennek, a pénztárca ritkán kerül ki a táskából. Az alku viszont nagyon megy, most például egy műanyag kismotorra. Eladó és vevő félszavakból is megérti egymást.

- Mennyi? - Ezeröt. - Nyolcé'? - Ezeré'.
Az üzletet ez alkalommal nem ütötték nyélbe, de egyik fél sincs elkenődve emiatt. Valahogy visszajutunk „Turis Judithoz” (ahogy szólítják a helyiek), éppen egy nő orvosi kálváriáját hallgatja végig. Az idős asszony megtörli a szemét, majd szemmel láthatóan megkönnyebbülve hazafelé veszi az irányt.

zsibvasarocskapiacblogspotcom- Néha pszichológus is vagyok – magyarázza a látottakat Judit. Mindeközben zajlik az élet körülöttünk: csak elkelt a rózsaszín kismotor, és újabb vevők is érkeztek, akik kíváncsi tekintettel mérik fel az árukat.
- Mindig találok valami érdekeset! – mondja Juhász Katalin, aki hozzáteszi, érdemes itt vásárolni, hiszen egy boltban sem lehet olyan jó áron hozzájutni a portékákhoz, mint itt. A településen sok a szegény ember, nekik minden tíz forint számít.

- De a legtöbben csak nézelődünk, meg beszélgetünk! – szól közbe egy középkorú asszonyság, aki elárulja, a 22800 forintos segélyből még itt sem lehet sok mindent venni. Erre a mondatra többen felkapják fejüket és azonnal közéleti fórummá alakul át a piac. A jelenlévők Csépa és az ország legfrissebb történéseit taglalják.

- Bizony, itt működik legintenzívebben az ellenzéki kupaktanács – magyarázza később a látottakat Fialka György polgármester. - Igazi falugyűlés szokott kialakulni a focipályánál, húsz-harminc résztvevővel. Nem mindig kapok rá meghívást – mosolyog a településvezető, aki azonban nem marad le semmiről: lánya gyakran látogatja a zsibvásárt és viszi a híreket.

– Te, Jani! Nézzed már, mit találtam! – kiállt fel egy nő, kezében réz(nek kinéző) arab(nak tűnő) vázával. Jani megy, fényesíti egy darabig a tárgyat, majd elkezdődik az alku. Pár perc múlva már a férfi zsebében látjuk a vázát, aki magában kommentálja, ma sem volt haszontalan kilátogatni a bolhapiacra.

helyipiacEgyre nagyobb sikere van a vidéki sokadalmaknak, nem csak Csépán. A látogatók egyöntetű véleménye, hogy a most nagyon is jellemző megélhetési gondok csábítanak ki ennyi vevőt és vásárlót a bolhapiacokra. Míg Szolnokon a tornatermekben rendezett babaruha- és felnőttruha-börzék a népszerűek, addig a kisebb településeken az utcai kirakodóvásárok. A városi börzék soha nem ingyenesek: a vevőnek pár száz, az eladónak akár kétezer forintot is kell fizetni. A vidéki piacok viszont ingyenesek a kilátogatóknak, és sokszor az árusoknak sem kell helypénzt fizetniük.

Fialka Györgytől, Csépa polgármesterétől megtudjuk, az itteni önkormányzat sem kér asztalpénzt a helyiektől, a község így is próbálja segíteni lakosait, akik szinte mindent árulnak. A legnépszerűbb portéka mostanság a használt téli ruha, a gyermekholmik, valamint a padláson talált „kincsek”. És hogy milyenek az árak? Körülnéztünk: a szobahinta kikiáltási ára ezer, a pulóveré 1200, a tapétáé 800, a jénai tálé pedig 900 forint. Kezdődhet az alku!
Felvételeink nem a helyszínen készültek.

Forrás: szoljon.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek