A szürkehályog-operáció megóvhat a csípőműtéttől

11 aug. 2012 Matos Lajos

szurkehalyog1Az idős emberek gyakran azért esnek el, szenvednek csonttörést, mert a lassan, de visszafordíthatatlanul kifejlődő szürkehályog miatt rosszul látnak. 
Amerikai kutatók vizsgálata egyértelműen bizonyította, hogy a szemészeti beavatkozás megelőzheti a súlyos, több órás csontműtétet – írta az MTI.

Ma már mind hosszabb a várható életkor, és ezért mind több az olyan idős ember, aki az öregedéssel együtt járó, kóros események áldozatává válik. Ilyen a látás romlása és a gyakori csonttörés.
A szemlencse nagyrészt fehérjéből és vízből épül fel. A fehérjék idővel összecsomósodnak és a tökéletesen áttetsző szemlencse elszürkül. A néhány évtizede még hosszú, bonyolult szemlencseműtét helyett ma bámulatos szemészeti beavatkozással műlencse beültetést végeznek, és a beteg általában már másnap odahaza élvezheti kiváló látását.

szurkehalyog2A korosodás másik veszélye, a csontritkulás miatt ütés, elesés során bekövetkező törés. Feltűnően gyakori a csípőízület, vagy a combcsont törése, mely a járóképesség visszanyerése végett bonyolult műtéti megoldást tesz szükségessé. Az Egyesült Államokban az elesés következtében szükségessé vált gyógyászati kezelések költsége 2000-ben meghaladta a tízmilliárd dollárt.

A kutatócsoport a 65 évesnél idősebb amerikaiak statisztikájából kiemelte azokat, akiknél szürkehályog alakult ki. Kimutatták, hogy 16 százalékkal kevesebben szenvedtek csípőtörést azok közül, akiknek a szembetegségét sikeresen megoperálták, mint a szemműtétre nem kerülő öregek.

szurkehalyog3A legidősebb korosztályban az előny még kifejezettebben érvényesült. A 80 évesnél idősebbek csoportjában a szemműtét 28 százalékkal csökkentette a csípőműtétek számát. Az öregeknek általában mindkét szemén kifejlődött a látászavar, így a műtét kis szünettel, de párhuzamosan megtörtént.

A 65-69 éveseknél nem volt ilyen különbség a combnyaktörés szempontjából a szürkehályog miatt operáltak javára. Ez a korosztály ugyanis még igen aktív, dolgozik és legtöbbször először csak egyik szemét operáltatja meg. A félszemes látás viszont igen veszélyes, mert a térlátás romlik, az egyensúlyérzék is károsodik, a baleseti veszély növekszik. Ezért fontos, hogy mindkét szem egyformán jól lásson - mutattak rá a kutatók.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek