A migrén természetes gyógyszere

02 okt. 2015 Tartalomszerkesztő


Az őszi margitvirágot, más néven vadmargarétát már az ókorban a görögök is gyógyítására használták.

 

 

A migrénes fejfájás és lázcsillapítás kiváló természetes gyógyszere. A népi gyógyászatban a növényt egyes menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg zúzódások borogatására, valamint rovarcsípések okozta kellemetlenségek gyógyítására is alkalmazták. margitvirag Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy nem csak a migrén kezelésében, de a migrénes fejfájás kialakulásának megelőzésében is hasznos. Az ókorban ehhez a leveleit használták, hagyományosan szendvicsekbe tették.

 

Naponta 2-3 levél elfogyaztása is elegendő ahhoz, hogy hatását kifejtse. A fehér fűzfakéreg és a gyömbér mellett a legerősebb fájdalomcsillapító hatású gyógynövény. Kinint tartalmazó tonikhoz hasonló erőteljesebb keserű íze miatt nem mindenkinek könnyű elfogyasztani.

 

Elterjedése

Útszélek, falak tövében. Hazája a Balkán, Délnyugat-Ázsia, Európa egyes részei, így Magyarország, gyógy- és dísznövényként termesztik. Hatóanyagai: Főként partenolidban gazdag, ami erős gyulladáscsökkentő hatással bír, de gazdag még szeszkviterpén-laktonokban. Tartalmaz még illóolajat, melynek gyakori összetevője a kámfor, a bornil-acetát, a pinén. A növény hatóanyagai között megtalálhatóak még a flavonoidok.

Migrén esetén az érfalak kitágulnak és ez okozhatja a lüktető fejfájást, de a partenolid csökkenti az érfal tágulatot is. Virágának hatóanyagai szintén erősek. A virágokat leforrázva fej- és ízületi fájdalmakat, valamint menstruációs görcsöket enyhítő teát készíthetünk. Illóolaját a parfümgyártásban használják, a szárított virágbimbókban rovarölő hatású anyagok vannak. Igény szerint a növény levelei lefagyaszthatók, de erős illata miatt ajánlott jól csomagolni.

A szárított levelek és virágok - a levendulához hasonlóan - hatásosak a molyok ellen.

 

Jó tudni!

Kölcsönhatásba léphet a migrénes fejfájás kezelésében alkalmazott más gyógyszerekkel, nem-szteroid gyulladás-csökkentőkkel, véralvadásgátlókkal. Alkalmazását gyermekeknek, illetve terhes, szoptató anyukáknak nem ajánlják. Beszerezhető szárított formában teának használva, illetve kapszula és tabletta formában is. Tea – forrázat elkészítése: 1 teáskanálnyi füvet 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig lefedve áztatjuk, majd szűrjük. Napi adag: 1-2 csésze. Több országban gyógyszerként (Anglia, Franciaország) van forgalomban.

Forrás

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek