A kétkezi munka becsülete: egyre több az őstermelő Kenderesen
A fóliában már négyszáz négyzetméteren a retek elvetve, egy másikban a több ezer paradicsom-, paprika- és karalábépalánta pedig szépen nő Kenderesen.
- A mostani enyhe időben a fóliában ugyan kevesebbet kell fűteni, de még a szabadtéri kiültetés messzebb van – mondja Krokavecz László, aki édesanyjával, Katika nénivel neveli a palántákat. A család 7,5 hektáron gazdálkodik, ebből másfél hektár bekerített, 2000 négyzetméter a fóliasátor területe. Már két fóliában, 400 négyzetméteren retek van, a saláta is a földbe került. A legfontosabb feladat télen a 10 ezer palánta nevelése.
- Bár a természet előrébb van, de nem kezdtük hamarabb a vetést. Nem kockáztattunk, hiszen ki tudja, milyen idő lesz még márciusban – sorolja László. – A tél nagyon hiányzik, jó lett volna -10 fok pár napig, hiszen most sok lesz a kártevő, ami ellen védekezni kell. A csapadékhiányt is érezzük, legalább 100 milliméternyi hiányzik a földből. A jó idő beállta után majd a szabadföldi részbe káposzta és fűszerpaprika kerül, a fóliába paprika, paradicsom, uborka megy még. Mára kialakult vevőkörünk van, szeretem magam értékesíteni a megtermelt javakat - mondja a gazda, aki a környéken a termelői piacokat jónak tartja. Szeretné, ha lenne Szolnokon is ilyen lehetősége.
- A jövőt tekintve úgy látom, Kenderesen az állattartás kezd növekedni, ami a foglalkoztatás szempontjából is fontos. Egyre több az őstermelő is a városban. Az utcákat járva látom, egyre többen veteményeznek a kertekben a pázsit helyett. Szívesen megosztom termelői tapasztalataimat másokkal is. Tavaly Kisújszállásról érkeztek hozzám őstermelők egy szaktanácsadói napra – jelenti ki Krokavecz László.
A Kétkezi munka becsülete kisújszállási program keretében Ridegné Fekete Mária is járt Krokavecz Lászlóéknál. Ő azonban nemcsak tanult, hanem a háziasszonyoknak átadta a hagyományos, üstben főzött szilvalekvár készítés módját is.
- Gyerekkoromban játszva, minden kényszer nélkül tanultam meg a főzés, befőzés, sütés alapjait – jelenti ki Mária. - Amit megtermelek, máris üvegekbe rakom. A férjem, gyerekeim, barátaim is szeretik a házias ízeimet. Szívesen átadom a tudásomat bárkinek. Szeretem a gyümölcsöt gyümölccsel keverni, így a málnasűrítménybe meggyet, cseresznyét vagy fekete áfonyát teszek. Körtés szamócadzsemem tavalyelőtt díjat kapott a Kivilágos kivirradtig fesztiválon. Több saját készítményemért is díjakat kaptam - sorolja Mária, aki a fesztiválokon a hagyományőrzésből is mindig megmutat valamit rögtönzött kiállításán.
- Gyerekkoromban üstben főztük a lekvárt, akkor még fával tüzeltünk az üst alá. Ezt a hagyományos lekvárfőzést mutattam meg ősszel a fesztiválon 13 háziasszonynak.
Forrás: szoljon.hu