Építkezz belülről a haj érdekében
Fogyassz természetes tápanyagokat a hajápoláshoz. A natúr samponok, balzsamok mellett az egészséges táplálkozás is segít a hajtüszők karbantartásában.
Az otthon készített balzsam ápoló hatású, de nincs feltétlen szükséged rá. A vitaminban gazdag ételek fogyasztása nemcsak a testet és a lelket, a fejbőrt is újjá varázsolják. A kiegyensúlyozott étrend segít a fejtető számára különös jelentőséggel bíró fehérje és vas pótlásában szervezetednek.
A fehérje például a haj egyik építőeleme. Ha nem megfelelő a fehérjeszint testedben, akkor a hajad lassabban nő, és a szálak egyre gyengébbek lesznek majd. Ajánlott minden étkezéskor valamilyen formában fehérjét vinni a szervezetbe, hogy ne a hajgyengülést követően kelljen a mit sem érő balzsamokhoz nyúlnunk.
Az esetben, ha ma kezded a frizuraápolást, akkor egy hónaptól egy évig bármikor megjelenhetnek a gyógyulást jelző tünetek. Ez attól függ, hogy milyen gyorsan nő a hajad.
A következőkben bemutatjuk, hogy melyek azok az ételek, italok, amelyek fogyasztásától a hajzatod ismét dús és fényes lesz.
Tojás. – Az akár grillezve is fogyasztható eledel tele van B és H-vitaminnal, amelyek elősegítik a gyorsabb hajnövekedését és a fejbőr regenerálását. Ezek hiányossága hajtöredezéssel járhat. Más magas H-vitamin (más néven biotin) tartalmú ételek a földimogyoró, a mandula, a búzakorpa, a lazac és a zsírszegény sajt.
Sovány vörös hús. – A vashiány könnyen kopaszodáshoz vezethet, így annak kezelése is fontos eljárás a hajtémában, különösen a nők körében. A pulyka, a tojássárgája, a teljes kiőrlésű gabonák és a szárított gyümölcsök is vasban gazdag opciók.
Sör, zab, mazsola. – Az említett gyomorba valókban ásványi szilícium-oxid található, amely a hajvastagságért felelős. A sörrel azonban mértékkel kell bánni, a nőknél napi egy doboz, a férfiaknál két doboz ivása ajánlott az alkoholos italból. A megmaradt "németbort" haszáljuk fel másképpen.
Sötétzöld zöldségek. – A spenót, a brokkoli és a mángold fogyasztása elhanyagolhatatlan az egészséges haj érdekében. Gazdagok A- és C-vitaminban, amelyek a faggyú, azaz a fejbőr olajának termelését segítik elő.
Máj, marhahús. – Magas cink és ásványi anyag tartalmuk segítenek az androgének szabályozásában. Ezek a hormonok az hajhullás megakadályozásáért felelősek.
Burgonya. – E zöldség béta-karotinban bővelkedik, amit szervezeted A-vitaminná alakít át. Az A-vitamin a korpás fejbőr megelőzésére ügyel. A vidéki kertben szedett sárgarépa - amit aztán kedved szerint készíthetsz el -, sütőtök, kelkáposzta és spárga is hasonló jellegzetességekkel bír.
Bab, lencse. – A hüvelyesek köztudottan nagy fehérjeállománnyal bírnak. Elhanyagolhatatlanok a haj egészségének érdekében.
Gyümölcsök és zöldségek minden mennyiségben. – A bennük lévő C-vitamin segít a vas felvételében, mi több, a száraz, töredezett haj helyreállításában is fontos. A legjobbak a brokkoli, a leveles zöldségek, a zöldpaprika és az eper. Utóbbit akár különleges lekvár formájában is fogyaszthatod.
Növényi olajok. – Elengedhetetlenek a siker elérésében, hisz e tápértékek nélkül a haj fényessége elveszik. Napi egy teáskanálnyi olíva-, mogyoró-, és a napraforgóolajak a legpraktikusabbak ez esetben.
Halak. – Az Omega-3 zsírsav hiánya gyorsan meglátszik a fejtetőn. A lazac, a szardínia, a hering, a makréla, a lenmag és a dió fogyasztása erősen ajánlott.