Darabka magyar valóság: víz és áram nélküli élet a tanyán
Jó másfél évtizede él nehezen, áram és vezetékes víz nélkül bicerei tanyáján Arató Lajos. A 62 éves, gyulai férfi érdekében most többen összefogtak.
Arató Lajos története egy darabka magyar valóság. A korábban gépkocsivezetőként dolgozó gyulai férfi élete válása után került lejtmenetbe. Vagyonuk felosztása után annyi pénze maradt, hogy megvásárolja bicerei tanyáját. A telek középpontjában már akkor is ott állt a számára azóta is menedékül szolgáló, düledező ház, amelynek állapota az eltelt esztendők alatt csak romlott.
Áram és vezetékes víz nincs a területen, ivóvízért egy öt kilométernyi távolságra található kútra kerékpározik el szinte mindennap a férfi, a villanyvezetékek pedig túl messze vannak ahhoz, hogy esélye legyen rácsatlakozni.
- Sokáig szégyelltem, hogy idáig jutottam. Ma is fáj, hogy ilyen körülmények közé kerültem, de igyekszem kihozni a helyzetből, amit tudok — mesélte Arató Lajos. — Az áram nagyon hiányzik. Szeretnék esténként minél tovább dolgozni, de ősszel és télen már korán sötétedik.
A nyugdíjas férfi egyébként földet művel, nyulakat, szárnyasokat is tart. Hűtője nincsen, hogyan is lenne, hiszen nincs mivel működtetni. A romlandó élelmiszereket az udvaron található kútba ereszti le, amelynek vize ugyan nem iható, ellenben a tárolásra úgy-ahogy alkalmas.
Maga a ház sincs jó állapotban, sőt... Gazdája a tetőt ugyan már többször megjavította, de félő, hogy előbb-utóbb feladják majd a harcot a gerendák és cserepek, illetve a falak is. Bent nehéz, dohos levegő fogadott bennünket, nem is csodálkoztunk, amikor 62 éves házigazdánk elárulta, hogy több allergiás és asztmás betegséggel, illetve izületi problémákkal is küzd.
Asztalán folyóiratok, köztük a HVG régebbi száma, illetve egy akkumulátorról működtetett tévé, amit a szomszéd tanyán szokott feltölteni mobiltelefonjával együtt.
- A város felajánlott egy másik ingatlant, Alt Norbert korábban és már alpolgármesterként is járt nálam, de én nem akartam itthagyni a tanyát. Mindenem itt van, ez itt tényleg az enyém, másom sincsen — vallott Arató Lajos maradása okáról.
A jobb sorsa érdemes, udvarias férfiről néhány hete Földi István, a Gyulai Kistérség Egységes Szociális és Gyermekjóléti Intézményének tanyagondnoka hozta a hírt, aki egyébként többször segített is Arató Lajosnak. A nyugdíjas történetét ezután feldolgozta a Gyula Televízió, majd a Csordás Józsefné vezette Tanyavilágban Élők Érdekvédelmi Egyesülete, valamint Mikus Éva és Gerhard Stengel gyűjtést indítottak.
- Számunkra természetes, hogy bármikor világítani tudunk otthonainkban, miközben Arató Lajosnak ez szinte elérhetetlen — fogalmazott Mikus Éva. — Szeretnénk, ha kicsit jobb körülmények között élhetne.
Mikus Éva elmondta, céljuk egy lakókonténert vagy egy kis lakókocsit beszerezni a férfi számára, illetve napelemes rendszerrel vagy aggregátorral megoldani a világítást, az áramellátást. Arra kért mindenkit, hogy ha lehetősége van rá, bármilyen módon, adománnyal vagy más eszközökkel segítse Arató Lajost. Több helyi vállalkozó és magánszemély máris a jó ügy mellé állt. A segíteni akarók az 12057016-01411168-00100005-ös számlaszámra juttathatják el adományaikat.
Forrás: beol.hu