Görögdinnye: fenséges íz, gyógyhatás, sokszínű felhasználás

25 júl. 2012 Meiszner Kati

gorogdinnyeNyáron sok lehetőség nyílik az emberi szervezetet természetes úton, táplálék-kiegészítők nélkül kellőképpen ellátni vitaminokkal és nyomelemekkel.   
Ebben nagyban segít a gyümölcsök sokasága és sokfélesége. A nyár közepétől ősz elejéig pedig különösen szerencsések vagyunk, hiszen itt a dinnyeszezon! A görögdinnye nemcsak fenséges gyümölcs, hanem gyógyító tulajdonságú anyagokat tartalmaz, vagyis nagyon hasznos a szervezet számára.

A dinnye összetétele igen hatásos benyomást kelt a maga 90 %-os víztartalmával és a 12 %-os cukortartalmával: utóbbi fruktóz, glükóz és szacharóz. Ezen kívül pektint és bázikus (lúgos) anyagokat, fehérjét, hasznos ásványi anyagokat - vas, foszfor, magnézium, nátrium, kalcium, kálium, és sokféle vitamint, mint B2,B3,B6,B9,A,C, 100gramja mindössze 38 kalóriát - tartalmaz. Vízhajtó tulajdonságának köszönhetően.az egyik legalkalmasabb gyümölcs a tehermentesítő napokon.

Felhasználása a gasztronómiában
Salátákhoz, desszertekhez, koktélokhoz, fagylaltokhoz, különösen serbethez használják.
A görögdinnye héjából dzsemet készíthetünk, amit felhasználhatunk süteményekhez és édességekhez. Kisméretű másodterméseit önmagában vagy más zöldségekkel vegyesen savanyítják. A görögdinnyét használják különböző gyümölcssalátákba és ételekhez is.

dinnye2Élettani hatásai
A görögdinnye különösen hasznos a vizeletkiválasztó rendszer számára.
Gyakorlatilag nem tartalmaz savakat, és sókat, viszont magas a lúgosanyag tartalma. Fogyasztása ezért ezért javasolt azoknak, akinek oxalát, vagy urát kövei képződtek a veséjében, de hasznos a húgyhólyaggyulladás, nephritis és pyelonephritis esetén is. Naponta maximum 1-2 kg-ot fogyasszunk a gyümölcsből, vagy igyuk a frissen készült levét.

Magas magnézium tartalmának köszönhetően már 150 g-ot elfogyasztva biztosítjuk a fontos nyomelemből a napi szükségletünket. Ez különösen hasznos a magas vérnyomásban szenvedőknek.

Rosttartalmának köszönhetően a görögdinnye nagyszerű segítség a koleszterin kijuttatásához, ami elengedhetetlen a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében. A gyümölcs segít megszabadulni a feleslegesen termelt epétől, ami javítja az anyagcserét és az arcszínt.

dinnye1Vasban gazdag gyümölcs, csak a spenót és a saláta előzi meg. Ráadásul a dinnye vastartalmát sokkal könnyebben sajátítja el az emberi szervezet. Így a görögdinnye igazi társ a vérszegénység megelőzésében.

A görögdinnyében lévő folsav természetes úton normalizálja az anyagcserét, erősíti az immunrendszert, és nagyon fontos szerepe van a terhesség alatt: szabályozza az embrió idegsejt képződését, amely elengedhetetlen a normális fejlődéséhez.
A dinnyés tehermentesítő napok nagyszerű módszer megszabadulni pár felesleges kilótól és egyúttal megtisztítani a szervezetet is. Ilyenkor a 1,5-2kg dinnyét öt alkalomra elosztva fogyasszuk, az étkezési időkben és nem össze-vissza.

Féregűző dinnyemag
A görögdinnye minden része hasznos, még a magjai is! Megszabadulhatunk általa a bélférgektől. Magját a keleti országokban ugyanúgy árulják nagy zsákokban, mint a pisztáciát, mandulát, vagy napraforgómagot. Lehet kapni sósan, édesen és natúr változatban.
Szárítsuk meg a dinnyemagot, majd őröljük meg (kávédarálóban, húsdarálóval). Egy evőkanál őrölt dinnyemaghoz adjunk 1dl tejet - és kész a csodaszer! Bélférgek kiűzésére igyunk meg belőle naponta kétszer 2 dl-t.

dinnye5Vízhajtó dinnyehéj-tea
A görögdinnye „vízhajtó”, s nemcsak a gyümölcse, hanem a héja is. Készíthetünk belőle italt, amely segít a vizesedés, ödéma esetében, jó a szívnek és a veséknek. Ilyen dinnyehéj-teát főzhetünk egész évben, ha a vékony csíkokra szelt héjat megszárítjuk, így megőrzi tulajdonságait.
2dl forró vízhez hozzáadunk egy evőkanál szárított dinnyehéjat, kis tűzön 5 percig főzzük, hagyjuk langyosra hűlni, leszűrjük, és fél pohárral megiszunk 3-4 szer naponta. Ez a főzet hasznos a köszvény és reuma esetében is.

Dinnyelé-kúra
A dinnyelé segít a májból feloldani és kijuttatni a méreganyagokat. Ezért ha az ember krónikus májbetegségben szenved, vagy, valamilyen mérgezésen esett át, erős antibiotikumokat szedett  próbálja kis a háromnapos görögdinnye kúrát. Ekkor annyi t ehetünk belőle amennyi jólesik -  két fontos szabály betartásával. Egyrészt a dinnye ne legyen nagyon hideg és legalább három órával étkezés után együk, másrészt nem fogyasztunk semmi mást mellette.

Dinnyelé
Jó gyümölcscentrifugával, vagy gyümölcspréssel a görögdinnye minden részét ki tudjuk préselni, így héjastul, magvastul azok minden hasznos tulajdonságával rendelkező levet kapunk, illetve a héjban lévő klorifil is hasznosul egyúttal. A görögdinnye fogyasztására vonatkozó szabályok a lére is vonatkoznak.

dinnyekampanyGörögdinnye méz - pekmez
A görögdinnyeléből is készítenek pekmezt, ami nem más, mint sűrített szirup, s ehhez valóban mézédes dinnyére van szükség.
Kiszedjük a piros részét, összevágjuk és szitán, vagy gézen keresztül kinyomjuk a levét. Főzzük állandó keverés mellett, időnként leszedve a habját. Megint leszűrjük, és újból feltesszük főni mérsékelt tűzön, vigyázva, hogy ne égjen le. Amikor 5-6-szor kevesebb a lé mennyisége, akkor ellenőrizzük, kész van e a pekmez. Egy kistányérra cseppentünk belőle, és ha nem folyik szét gyorsan, akkor a „dinnye méz” elkészült.

Savanyított dinnye
A savanyított görögdinnyének van egy nagyon különleges sajátos íze, ami megkülönbözteti a többi savanyúságtól. A sózás eredményeképpen a zöldségben lévő cukor tejsavas erjedése megy végbe.
Csak teljesen ép, nem túl nagyméretű, vékony héjú dinnyék felelnek meg savanyítás céljára. Ehhez a görögdinnye másodtermését használják.
A dinnyéket alaposan megmossuk, több helyen megszurkáljuk, és szorosan a savanyító edénybe tesszük (lehet üveg, zománcos, agyagedény, fahordó), leöntjük a sós oldattal (1 liter vízhez 60g só). 1-2 napig szobahőmérsékleten tartjuk, ha kell, felöntjük még sós lével, majd hűvös helyen tároljuk. Egy hónap után már fogyasztható lesz.

Legyünk óvatosak!
Ha szeretnénk teleenni magunkat görögdinnyével, oly módon, hogy hasznos is legyen a szervezetünknek, akkor 2-3 órával előtte és utána ne fogyasszunk semmilyen sós táplálékot. Ennek az az oka, hogy a só visszatartja a folyadékokat a szervezetünkben, és így a dinnyével az ellenkező hatást érjük el, vagyis nagy terhelés a szívnek, és ödéma lehet a következmény.
Ne egyenek dinnyét a cukorbetegek és az ödémás terhesek az utolsó három hónapban.

Forrás: valodisafrany.blog.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek