Új ízeket varázsol az asztalra a zamatos turbolya
Többnyire az erdőszéleken virítanak a zamatos turbolyának, ennek a leginkább petrezselyemhez hasonlító növénykének a példányai, melyek jellegzetes, ánizsra emlékeztető illatával vonják magukra a figyelmet.
Termesztett változata is létezik, egyre többen próbálkoznak ültetésével a kiskertekben is. Őshazája a Kaukázus, és bár megjelenésének pontos idejét nem ismerjük, de annyi bizonyos, hogy az ókori civilizációk is ismerték és használták a turbolyát. Fáraók temetkezési helyén is találtak a kutatások során turbolyamagokat.
A kolostori gyógyászat legfontosabb gyógynövényei közé tartozott, disznózsírral keverve daganatokra és kelésekre használták. A népi gyógyászat több évszázadon keresztül használta emésztőszervi panaszok, kötőhártya gyulladás, trombózis, magas vérnyomás kezelésére és kozmetikumként, arcfiatalító tonikot készítettek belőle.
Június gyógynövénye a zamatos turbolya
A modern fitoterápia is használja a turbolyát, táplálék-és gyógynövényként egyaránt hasznos. Illóolajat, keserűanyagokat, flavonglikozidokat, A- és C-vitamint, valamint vasat és magnéziumot tartalmaz. Antioxidánsként, érelmeszesedéses panaszok és légúti megbetegedések esetén alkalmazzuk, általában keverékek részeként.
Számos gyógyhatása mellett azonban a turbolyát ma leginkább fűszernövényként ismerjük és használjuk. Leveseket, szószokat, hal-és tojásételeket, szárnyasból készülő fogásokat ízesíthetünk vele. Nagyon jól párosítható spárgával, sárgarépával, céklával, zöldbabbal, édesköménnyel, gombával, borsóval, burgonyából készülő ételekkel, spenóttal.
Fűszerek közül a bazsalikom, a petrezselyem, a tárkony, a snidling, a zsázsa, a kapor, a kakukkfű illik hozzá elsősorban. Íme, néhány turbolyával készülő étel receptje!
Turbolyamártás
Tetszés szerinti mennyiségű turbolyát, snidlinget, zsázsát, petrezselymet, borágót, citromfüvet felaprítunk. Tejfölt, néhány csepp citromlevet, kevés sót, cukrot, borsot kikeverünk és hozzáadjuk a fűszeraprítékot. 3-4 felkockázott főtt tojással dúsítjuk, majd jól behűtjük. Kínálhatjuk sültekhez, héjában sült burgonyához, halhoz.
Turbolyás zöldsaláta
Fejes salátát, pitypangleveleket, kígyóuborkát, lilahagymát, paradicsomot, snidlinget felaprítunk, majd olaj, ecet (aránya 3:1), só és bors keverékével leöntjük és lazán összekeverjük.
A saláta hozzávalóit kedvünk szerint variálhatjuk, tehetünk bele kövér porcsint, friss sóska vagy spenót leveleket, céklaleveleket, főtt tojást, maradék sült húst, burgonyát. Az öntetbe kerülhet mustár, cayenne bors, reszelt torma stb.
Turbolyaleves vagy főzelék
Világos, laza rántást készítünk, felöntjük alaplével, 2 deci tejszínnel és 2 tojás sárgájával dúsítjuk, kiforraljuk, majd aprított turbolyával megszórjuk. Néhány csepp citromlével tehetjük igazán pikánssá. Sajtos pirítóssal vagy pirított kenyérkockákkal tálaljuk.
A levesbe ízlés szerint főzhetünk sárgarépát, burgonyát, gombát. Ha főzeléket készítünk, úgy csináljuk, mintha spenótot főznénk és reszelt szerecsendióval is fűszerezzük.
Turbolyás szendvicskrém
Tehéntúrót, juhtúrót, krémsajtot (vagy ezek ízlés szerinti változatát) aprított turbolyával, kövér porcsinnal, mezei sóskával, zöldhagymával, kevés borssal és mustárporral (gyógynövényboltokban beszerezhető) kikeverjük, majd behűtjük, hogy az ízek jól összeérjenek. Pirítóssal, paprikával, paradicsommal tálaljuk.
Turbolya a gyomorkeserűben
A turbolya emésztőrendszerünkre gyakorolt jótékony hatása miatt népszerű összetevője a gyomorkeserűknek. Házilag is készíthetünk gyógyitalt gyógy-és fűszernövények, jó minőségű pálinka és néhány fűszer (kardamom, szegfűszeg, gyömbér, fahéj, borókabogyó, szegfűbors, ánizs stb.), méz vagy kandiscukor felhasználásával.
A szerző fitoterapeuta.