Pirosribizlis receptek
A séfek imádják a pirosribizlit: jó ízük mellett jól is mutatnak az ételekben. A dzsemen kívül számos sós és édes finomság készíthető a gyümölcsből.
Természetes savtartalma miatt nem csak lekvárokban szuperál jól a ribizli, hanem sós étkekben is. Ízes zöldségekkel és grillezett lazaccal is összehangolható. Használd bárány vagy vad sütése után: a húsok serpenyőjében markáns mártást készíthetsz. A ribizli szárnyasok – csirke és kacsa – szószaként is megállja a helyét.
Az édes levesek hazánkban is kedveltek, de Németországban és a skandináv régióban nélkülözni sem tudnák. A nyári kánikulában kimondottan jól esik egy hűsítő vacsora. Remek lehetőség erre a ribizli leves édes keksszel tálalva.
Receptjeink:
Ribizlidzsem
Hozzávalók:
2 kg piros ribizli, 80 dkg kristálycukor
Elkészítése: A ribizlit alaposan mosd át vízben és egy fazékban szárastól tedd fel főni kb. 20 percig. Ezt követően a megfőtt ribizlit melegen átpasszírozzuk. (Tekerős paradicsompasszírozót érdemes használni.) A száras, magos, héjas részt egy szűrőn még át lehet préselni, mert itt sok hasznos anyag maradhat. Az átpasszírozott ribizli velőt melegítsd fel, és amikor forrni kezd, add hozzá a cukor felét, főzd 5 percig, majd a cukor maradék részét is tedd bele. Forrald össze és forrón töltsd üvegekbe, majd rakd rá az üvegek tetejét és helyezd száraz dunsztba. Másnap kezdheted a levendulás vadringló-dzsem készítését.
Meleg ribizlis-diós salátaöntet
"A salátaöntet készítéséhez négy ember kell: egy filozófus, aki sót, egy zsugori, aki az ecetet, egy tékozló, aki az olajat adja hozzá, és végül egy művész, aki mindezt összekeveri.” (firenzei mondás)
Hozzávalók:
2 evőkanál dióolaj, 55 gramm dió, 125 gramm leszemezett ribizli, 2 evőkanál balzsamecet. 2 evőkanál muscovado cukor (finomítatlan nádcukor, sötét, nedves szemcsékből áll, mint a nedves kakaópor), 4 evőkanál víz
Elkészítése: Melegítsd fel a dióolajat egy serpenyőben, majd add hozzá a diót és tartsd alacsony lángon néhány percig. Tedd hozzá a piros ribizlit és hagyd főni egy-két percig. Végül keverd hozzá a többi hozzávalót és három perc múlva zárd el a gázt. Az ínycsiklandozó öntetet ne sajnáld az igényesen elkészített zöldségtáladról.
Ribizli szósz szárnyasra (4 személyre)
Hozzávalók:
1 nagy fej apróra vágott vöröshagyma, olívaolaj vagy vaj, 175 milliliter fehérbor, 2 púpozott evőkanál ribizlidzsem, 2 deci a kacsa vagy a csirke sült levéléből vízzel hígítva, 1 nagy gyümölcskosár szemezett ribizli, 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál vaj
Elkészítése: Főzd meg a hagymát olívaolajon vagy vajon addig, amíg puha nem lesz, azonban ne várd meg, hogy megpiruljon. Add hozzá a bort és főzd, amíg az felére nem fogy. Ezt követően tedd bele a ribizli dzsemet, valamint a szárnyas sütés közben kiengedett levét. 20 perc párolást követően mehet bele a gyümölcs, amit át kell forrósítani. Az öntet sűrítéséhez tégy bele lisztet és vajat, és már kész is vagy.
Ribizlileves (4 személyre)
Hozzávalók:
450 gramm ribizli, fél teáscsésze cukor, kis tálnyi tejszínhab, mentalevél (opcionális), édes keksz az étkezéshez
Elkészítése: Hasonlóan egy szokványos gyümölcsleveshez, préseld át szitán a ribizlit, vagy turmixgéppel daráld össze. Forralj fel két teáscsésze vizet, add hozzá a cukrot és keverd, amíg el nem olvad benne. Hagyd lehűlni, majd öntsd bele a ribizli levét. Keverd össze a tejszínhabbal és egy kis tejjel, hogy leves állaga legyen. Mély tányérokban szolgáld tejszínhabbal a tetején és mentalevéllel az oldalán.