Páratlan ízvilág, illatos csemege: készítsünk fűszervajat!
A vaj nagyon sokoldalúan használható alapanyag a konyhában. Semmihez sem hasonlító íze tökéletessé varázsolja a zöldség- és húsételeket, a halakat, tésztaféléket, pirítóst vagy akár a héjában sült vagy főtt krumplit.
Remekül érvényesülnek benne az aromás fűszerek, ezért érdemes fűszervajakat készíteni. A gyógy-és fűszernövények nyári dömpingje remek alkalom erre!
Alapszabály, hogy mindig puha, de ne folyós vajat használjunk. Keverjük habosra, majd adjuk hozzá a kiválasztott fűszert vagy fűszerkeveréket. Formáljuk henger alakúvá, csomagoljuk folpackba és feliratozzuk. Sokáig tárolhatjuk hűtőben vagy fagyasztóban. Felhasználáskor forró vízbe mártott késsel levágjuk a kellő mennyiséget és a többit visszatesszük a következő felhasználásig.
Miből érdemes készíteni?
Felhasználhatunk frissen szedett és apróra vágott zöldfűszereket, szárított, őrölt fűszereket, olajos magvakat, vagy akár ezek keverékeit is.
Zöldfűszeres vajhoz jól használható a petrezselyem, zeller, bazsalikom, tárkony, zsálya, rozmaring, medvehagyma, snidling, kapor, kakukkfű, lestyán, borágó, turbolya, levendula, borsmenta, citromfű stb.
Ízlés szerint variálhatjuk a keverékeket zúzott fokhagymával, mustárporral, reszelt vagy tört gyömbérrel, őrölt színes borssal, darált mandulával, fenyőmaggal vagy dióval (a dió különösen finom a zelleres fűszervajban), reszelt narancs- vagy citromhéjjal.
Receptek, avagy így tegyük változatossá szendvicskrémeinket.
Tálaláskor tegyük az ételre!
A fűszervajakat mindig tálaláskor tesszük az ételre, legyen az hús-, tészta, vagy zöldség, mert a forró gőz hatására felszabadulnak a remek íz-és illatanyagok, páratlan élményt nyújtva az asztalnál ülőknek.