Mosószóda, mosószappan: hogyan készítsünk házilag tisztítószereket?

12 szept. 2015 Fekécs Edit

Két éve az öblítővel kezdődött minden. Pöttyöződött a csuklóm, a nyakam, a hasam és miután nem múltak el a csúnya foltok, elmentem a bőrgyógyászhoz.

 

mosas2


Az orvos megnézett, és mindjárt "megvigasztalt", hogy allergia. Mielőtt felocsúdtam volna, megkérdezte, hogy használok-e öblítőt? Miért, van aki nem? – ez lett volna az első reakcióm, de ő megelőzött:

- Tudja Hölgyem, az öblítőkben van a legtöbb szintetikum, amit már valószínű, hogy nem tolerál a szervezete, úgyhogy felejtse el. Sőt, ha lehet váltson mosóporról folyékony gélekre.

Hát így indult az én tisztítószer kutatásom története. Az elmúlt években jóhéhány könyvet olvastam a témában, sokat ki is próbáltam. Valószínű, hogy még nincs is vége, de most meg szeretném osztani az eddigi leghatékonyabb receptet.

mosas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A mosószódáról és a mosószappanról már valószínű, hogy sokan hallottatok, gondolom sokan ki is próbáltátok. A használatukról egyre több tapasztalat és vélemény kering, éppen azért, mert nem mindenhol kapunk megfelelő információt a használatukhoz. Például fontos, hogy a mosószódát meleg vízben feloldva tegyük a mosáshoz. A mosószóda hideg vízben nem oldódik jól, ezért kicsapódhat, lerakódhat (mosógépünkben a program indításkor pedig először hideg vízzel érintkezne). Éppen ezért 40°C-on és felette érdemes használni.

Amiről talán kevesebbet hallunk, az a mosószappan. Azt tudjuk, hogy régen ezt használták nagyszüleink, és bizony a legpiszkosabb ruhát is ki tudták mosni. Ebből következhet a kérdés: miért van az, hogy az üzletben vásárolt szappanok eltérő hatásfokkal működnek? A titok az összetétel és az összetevők aránya. Ezt sajnos nem tudhatja meg a kedves vásárló. Márpedig teljesen más tisztító hatása van a különböző zsírokból, olajokból készült mosószappanoknak (már a 10% lúgfeleslegről ne is beszéljünk). A pálmamag zsírból, kókuszolajból és állati zsiradékokból készült szappanok jó hatásfokkal tisztítanak. A cimkén így jelölhetik:  Sodium Tallowate, Sodium Cocoate,  Sodium Palm Kernelate. Ezeket a termékeket bátran megvehetjük, mint ahogyan a marhaepéből készülteket is, hiszen az egyik legjobb folttisztító.

 

mosas3

 

Itt pedig az ígért mosógél-recept!


Hozzávalók: 4, 5 evőkanál szappanreszelék, 250 ml mosószóda, 2 liter víz.
Elkészítése: egy kis lábasban feltesszük a reszelt szappant olvadni, annyi forró vízzel, ami ellepi (ez nem jelentős mennyiség, de a 2 literen kívül értendő), majd közepes lángon lassan kevergetve felolvasztjuk. Ez lehet néhány perc. Közben veszünk egy nagyobb lábast és beletesszük a 2 liter forró vizet.
Ha a szappan elolvadt, átöntjük a nagyobb edénybe a forró vízhez, jól elkeverjük, majd mehet bele a mosószóda, amit szintén addig keverünk, amíg teljesen feloldódik. Hagyjuk hűlni, és amikor már nem meleg, felkeverjük habverővel, majd tölcsérrel átöntjük flakonba vagy üvegbe. A mosószer másnapra gélesedik és akár külön is válhat a két összetevő. Ez nem baj! Minden mosás előtt alaposan rázzuk fel és tökéletes állaga lesz. Egy mosáshoz 125 ml-t öntsünk a dobba vagy az adagolóba. Tökéletesen tisztít színes és fehér ruhákat egyaránt. Alkalmanként a zoknikhoz és a szennyezettebb fehérneműkhöz pluszban teszek még 2 evőkanálnyi aktív oxigénes fehérítőt (nátrium-perkarbonát).

Citrusos-teafás öblítő recept!
Ezt az öblítőt leginkább azoknak ajánlom, akik eddig még nem barátkoztak meg az ecettel, noha bátran használhatunk ecetet is.
Fél literes flakonba öntsünk fél deciliter almaecetet, és öntsük fel vízzel. Egy tálba csepegtessünk 10-10csepp teafa-olajat, citromolajat, muskotályzsálya illóolajat és levendulaolajat. Keverjük össze egy evőkanálnyi tejszínnel vagy valamilyen emulgeáló szerrel. Öntsük az almaecetes vízhez, használat előtt rázzuk fel. Kellemes, friss illat mellett a teafának köszönhetően nagyon jól fertőtlenít is.
Remélem, szeretni fogjátok.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek