Lencsét nemcsak január elsején kell enni - receptek
A lencséből nemcsak január elsején érdemes enni, hiszen azontúl, hogy a babona szerint biztosítja jólétünket, igen egészséges növény.
A kis kerek növényt már az ókori görögök is nagyra értékelték, számos módon fogyasztották, sőt, még kenyeret is készítettek belőle. Már akkoriban is ajánlották a fogyasztását egyes betegségek – például májproblémák – ellen.
A lencsét a középkorban főleg a szegények eledelének tartották, és csak később lett népszerű. Közel-Keleten és Indiában ma is alapélelmiszernek számít, legalább 50 fajtát ismernek és használnak. Nálunk két fajtája ismert, a hagyományos hazai lencse és a vöröslencse.
Jótékony hatásai
A lencse erősíti az immunrendszert, ezáltal ellenállóbbá teszi szervezetünket a betegségek ellen. Segít megelőzni a vírusfertőzéseket, és felvértezi a szervezetet, hogy könnyebben le tudja győzni a megfázás és különböző betegségek tüneteit. Érdemes minél gyakrabban fogyasztanunk belőle, ha azt szeretnénk, hogy immunrendszerünk erősebb legyen.
A lencse fehérjében, folsavban és fontos fitovegyületekben gazdag, emellett nagy mennyiségben tartalmaz vasat, cinket, magnéziumot és kalciumot, amelyek hozzájárulnak a szervezet egészséges működéséhez és a védekezőképesség megőrzésében. Egyetlen csészényi főtt lencse önmagában fedezi a szervezet napi folsavszükségletét, amely nélkülözhetetlen a fejlődési rendellenességek, a rákos megbetegedések, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.
A laktóz érzékenység igen kellemetlen lehet, hiszen akik ezzel a panasszal küzdenek, azok számára a tejalapú ételek és italok fogyasztása után hasmenés jelentkezik, hiszen szervezetük nem képes lebontani a tejben található cukrot. A kutatások kimutatták, hogy a lencse segíthet megszüntetni az ezzel járó panaszokat, és energiát és fehérjét tudunk segítségével bevinni a szervezetünkbe.
A lencse magas antioxidáns vegyületekkel bír, amelyek a szabad gyökök megkötése révén fontos szerepet töltenek be a betegségek megelőzésében. Mindemellett még fiatalságunk megőrzésében is segíthet a lencse, hiszen lassítja az öregedést, és a ráncok kialakulását is hátráltatja, így fogyasztása hozzá járul ahhoz, hogy bőrünk szebb és üdébb legyen.
S most következzen két ízletes recept lencséből!
Lencsevagdalt
Hozzávalók: 30 dkg lencse (a vöröslencse a legjobb), kb. 25 dkg zabpehely, vagy rizspehely, 3 tojás, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 2 fej fokhagyma, 2 fej hagyma, fűszerek ízlés szerint: majoranna (bőven mehet bele), só, bors,gyömbér, 2 evőkanál csípős mustár (ha nincs akkor 1-2 mokkáskanál őröltmustármag is nagyon jó), 1-2 evőkanál piros paprika (szép színt és jó ízt ad a vagdaltnak)
Elkészítés: a lencsét sós, borsos, babérleveles vízben megfőzzük. A főzőlevével, tojással, a fűszerekkel, szódabikarbónával, fokhagymával, hagymával és a mustárral összeturmixoljuk. Az így kapott léhez hozzáadjuk a zabpelyhet - lehet picit több is és kevesebb is, a lényeg, hogy a tészta állaga nokedli sűrűségű legyen. Lehet egy kicsi liszttel is sűríteni. Ha kell. kb. 1/2 órát állni hagyjuk, hogy a zabpehely jól megszívja magát. A sütőt előmelegítetjük 250 fokra, a formákat sütőpapírral kibéleljük. Kb 10-15 percig sütjük így, aztán lejjebb vesszük 220 fokra, az utolsó 10 percben pedig 200 fokon sütjük. Sütési idő: kb 1 óra. Az eredmény egy kívül szilárd, belül kissé krémes állagú – de nem folyós – fűszeres vagdalt lesz.
Újévi lencsesaláta nem csak újévre
Hozzávalók: 50 dkg lencse, 2-3 babérlevél, 1 vegán bio zöldségleves kocka, 1 tojás, 1 dl szűz olívaolaj, 1 evőkanál mustár, 1 evőkanál kókuszvirág cukor, fél citrom leve, 2 dl tejföl (rizstejszínnel helyettesíthető), 1 lilahagyma, 1 teáskanál egész bors, egy kevés frissen őrölt tarkabors, só ízlés szerint
Elkészítése: a lencsét előző este átmossuk, és beáztatjuk tisztított vízbe. Másnap egy 2-3 babérlevéllel, 1 teáskanál egészborssal és egy vegán zöldségleves kockával feltesszük főni annyi tisztított vízbe, hogy ne sokkal legyen több, mint ami ellepi. (Útközben figyeljük, és ha kell apránként pótolgassuk a vizet). Amíg fő a lencse, addig keverjünk egy majonézt: 1 tojás sárgájához adjunk egy mokkáskanál mustárt, pár csepp citromlevet, jól keverjük el, majd cseppenként – állandó keverés mellett – adagoljuk hozzá az olívaolajat, míg szép krémes nem lesz. Ha kész a majonéz, akkor hottáadjuk a tejfölt, a kókuszvirág cukrot, a törött borsot, a citromlevet, egy csipet himalája sót és ismét jól elkeverjük, majd belekeverjük a az apróra vágott lilahagymát is. Végül összeforgatjuk a megfőtt és kihűlt lencsével.
Salátának, köretnek és főételnek is fogyaszthatjuk. Húsevők belekockázhatnak egy kis házi füstölt csülköt is…