Kökényre „hangszerelt” ínyencségek: lekvár, szörp, befőtt, likőr, kocsonya
A kökény (népies nevén: ekeakadály, tövisfa, kökönye, boronafa, kökényszilva) ehető vadnövény, melyből sok-sok finomság készíthető. Próbáld ki Te is!
A kökényre még a hecsedlinél is inkább igaz, hogy érdemes megvárni, amíg a dér megcsípi. Fanyarságát akkor sem veszíti el teljesen, de kicsit édesebbé válik. Nagyon egészséges, szinte gyógynövény, viszont sokkal finomabb, mint sok orvosság.
A kökény bogyója vitaminokban és flavonoidokban gazdag, C-vitamint nagy mennyiségben tartalmaz. Emellett még van benne cukor, növényi savak és cserzőanyag. A kökény fontos forrása az ellagsav-nak. Az ellagsav egy daganatmegelőző hatású vegyület.
Gyógyhatásai
Drogját áprilisban szedhető virágai és októberben gyűjtött termései adják. A virágot akkor kell gyűjteni, amikor a fele már kinyílt, de a másik fele a virágzatnak még bimbóban van. A virág gyűjtésére legalkalmasabb idő a március és az április első fele. A szárított virágokból készített forrázat vízhajtó, enyhe hashajtó, húgyúti betegségek ellen használható. A termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő. Zsírcsökkentő hatású, fogyókúra esetén nélkülözhetetlen. Méregtelenítő és vértisztító hatása miatt bőrkiütések megszüntetésére is alkalmazhatjuk. A népi gyógyászatban a kökényt hasmenés, bélhurut és aranyér kezelésére is használják.
Fogyaszthatjuk nyersen, ugyanakkor meg is száríthatjuk, vagy készíthetünk belőle lekvárt, szörpöt, befőttet. Íme néhány ötlet.
Pikáns kökény
1 kg kökény,75 dkg cukor, 2 dl víz, 6 dl almaecet,2 darab fahéj, 6 szem szegfűszeg, 3 ek mustármag,
A leszárazott kökényt hideg vízzel lezuhanyozom. Konyhakreppen megszárítom és egy nagy tepsin egy éjszakára lefagyasztom, hogy elveszítse fanyar ízét. A cukrot egy megfelelő edényben karamellizálom, majd felöntöm a vízzel, majd az ecettel és melegítem, amíg a cukor fel nem oldódik. Hozzáadom a fűszereket és a kökényt. Rövid időre felforralom, majd azonnal előmelegített üvegekbe töltöm és lezárom. A kökényt csak két hónap múlva fogyasztom. A pikáns kökény kiváló köret vadhoz, vadszárnyashoz és kacsához.
Kökény édes-savanyú módon
1,5 kg kökény, 30 dkg cukor, fél liter almaecet, 2 dl víz, 25 dkg méz, 1 fahéj, 5 szem szegfűszeg.
A kökényt leszárazom, mosom, szárítom és egy éjjelre beteszem a mélyhűtőbe. A cukrot egy serpenyőben enyhén megpirítom, vízzel felöntöm, majd hozzáöntöm az ecetet. Lassan addig főzöm, míg felolvad a cukor. Hozzáadom a mézet, a szegfűszeget és a fahéjat. Beleteszem a kökényt, lassan felfőzöm és lefedve hűlni hagyom. Másnap a kökényt üvegekbe teszem, a levét felforralom és 10 percig főzöm. Forrón ráöntöm a kökényre, majd az üvegeket lezárom. A pikáns kökény kiváló köret vadhoz, vadszárnyashoz és kacsához.
Kökénylekvár
A bogyókat megmossuk, egy edénybe szórjuk, vizet öntünk rá, annyit, hogy ellepje és felfőzzük. Ha a héja már megrepedt, leszűrjük, és ha egy kicsit lehűlt, átpasszírozzuk. 1 kg masszára 1 kg cukrot teszünk, egy kis lével összekeverjük, és addig kavarjuk, amíg a cukor el nem olvad. Apránként kifőzzük, üvegekbe öntjük, és másnapig hagyjuk bőrkésedni, majd lezárjuk. Tartósítószert nem igényel.
Kökénybefőtt
4 kg dércsípte kökényt megmosunk, és szitára téve lecsurgatunk. 2 liter vizet 2 kg cukorral felforralunk, és a forrásban levő szörphöz adjuk a kökényt. Néhány percig közepes tűzön főzzük, majd levéve a tűzhelyről kihűlésig a gyümölcsöt a szörpben hagyjuk. Azután kiszedjük a kökényt, és üvegekbe rakjuk. A szörpöt még egyszer felfőzzük, és kihűlve a kökényre öntjük. A gyümölccsel megtöltött és szörppel felöntött üvegeket tartósítószerrel történő kezelés után lezárjuk. 80°C-on 25 percig hőkezeljük. Kihűlés után hűvös helyen tároljuk.
Kökénylikőr I.
A kökényterméseket megmossuk és megszárítjuk. Kb. 1,5 kg érett kökényt befőttesüvegbe teszünk, 1,5 kg cukrot teszünk hozzá, jól összekeverjük. 4-5 rúd fahéjjal, 2 rúd félbevágott vaníliával ízesítjük, 40 százalékosra hígított gyógyszertári alkohollal vagy igazi gyümölcspálinkával felöntjük. 5-6 hétig érleljük, majd leszűrjük. A hideg téli napokon 1 kis pohárnyi kökénylikőr felmelegít, sült húsok mellé készített szószokba is tehetjük vagy vendégeknek desszert mellé kínálhatjuk.
Kökénylikőr II.
1,5 kg-ot dércsípte kökényt mozsárban magostul összezúzunk, és egy üvegedénybe téve ráöntünk 1,5 liter tiszta szeszt. Naponta többször rázogatjuk, éppen ezért a konyhában tartjuk kb. egy hónapig. Egy hónap múlva szűrőpapíron vagy dupla vászondarabon átszűrjük, és hozzáadunk egy fél kg cukorból és egy liter vízből főzött, kihűlt szirupot. Egy hétig állni hagyjuk, utána újra átszűrjük szűrőpapíron vagy dupla vászondarabon, palackozzuk, és minél tovább hagyjuk állni, annál ízletesebb lesz.
Kökénykocsonya
2 kg mennyiségű megmosott kökényt és 2 kg hámozatlan, gerezdekre vágott almát összekeverünk, zománcozott edénybe helyezzünk, kevés vizet öntünk rá, és puhára, sőt pépszerűvé főzzük. Egy fazékra vászondarabot erősítünk, úgy, hogy közepén mélyedés legyen, ráöntjük a péppé főzött gyümölcsöt a levével együtt, és keverés nélkül lassan átcsepegtetjük. A lefolyt levet főzőedénybe tesszük, a 2 kg cukrot hozzáadva tovább forraljuk. A tetején képződő szennyes habot közben állandóan leszedegetjük, addig főzzük lassú tűzön, amíg be nem következik a kocsonyásodás. A kész, még forró kocsonyát üvegekbe töltjük, tetejét tartósítószerrel látjuk el, és kihűlés után celofánnal lezárjuk.
Forrás: gyulaihirlap.hu