Homoktövis, a vitaminbomba
A homoktövis termése augusztus elejétől egészen szeptember végéig szedhető. Savanykás gyümölcse dércsípetten – úgy mint a csipkebogyó - válik édessé.
A bogyó gazdag szénhidrátokban, fehérjében, szerves savakban, aminosavakban és vitaminokban. Elsősorban immunerősítő, de kiváló hámosító és gyulladáscsökkentő is. Kedvelt és jól bevált kiegészítő meghűléses betegségeknél. Fertőző betegségek alatt, műtétek után segít a gyors regenerálódásban, felépülésben.
A gyümölcs almasavat, flavonoidokat, zsíros olajokat bőven tartalmaz Kiemelkedő a C-vitamin tartalma, mely a citrom C-vitamin tartalmának a tízszerese, így télen megvédhet bennünket a megfázástól. E-vitamin tartalma magasabb, mint a búzáé, a kukoricáé vagy a szójababé. Nyáron éppen ezért kifejezetten előnyös a használata, hiszen E-vitamin- és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre és természetes védelmet nyújt a káros UV-sugárzástól. E mellett található benne A-vitamin is.
Nyersen is ehető, de nem ez a jellemző fogyasztási forma. Feldolgozva leginkább szörpként fogyasztjuk. Ennek egyík receptjét ismerhetitek meg: az úgynevezett „nyers változatot”, melynek során nem főzzük fel a homoktövist, így biztosítva, hogy vitamintartalmából ne veszítsen.
Két kilogramm homoktövishez két kiló cukrot, két liter vizet és egy teáskanál citromsavat számolunk. A vízben megmosott, utána megszárított gyümölcsöt turmixgéppel összetörjük, majd hozzáadjuk a többi szükséges anyagot és összekeverjük. 10-12 órai állás után a sűrítményt gézen, vagy nejlonharisnyán át leszűrjük, s palackozzuk. Az üveg tetejére dupla celofán közé késhegynyi nátrium benzoátot teszünk, s így csavarozzuk le.
Sötét, hűvös helyen egy éven keresztül is eláll.
A megmaradt pépet ne dobjuk el: ki lehet szárítani és kávédarálóval összedarálni. Ugyanígy az egész gyümölcsöket is ki lehet szárítani és finom porrá őrölni. A port üvegekben tároljuk és teák elkészítéséhez használjuk.