Házi készítésű kozmetikumok: csak felelősséggel „alkossunk”!

07 jún. 2012 Lukrécia

hazikence3Ez a házi kozmetikum készítés annyira jó: természetes, megnyugtató, szórakoztató és néha sokkal kevesebbe is kerül, mint a bolti szintetikus szerek.  
Sokszor már az első eredményektől a mennyekben érezzük magunkat, s azt gondoljuk, hogy miénk a világ. - Gyorsan csinálok valamit, s ha tetszik adok belőle a barátnőmnek is. Csakhogy ez nem ilyen egyszerű!

Az igaz, hogy a házilag készült kozmetikumaink általában nem tartalmaznak semmi olyan anyagot, amit nem ehetnénk meg, tehát ami nem biztonságos az egészséges bőr és személy ápolására. Ám az is igaz, hogy ezek a kozmetikumok is tartalmazhatnak allergén anyagokat, illetve olyan összetevőket, amelyekre bizonyos személyek igen érzékenyek. Csak a leggyakoribb példákat említve a sok közül: gyógynövények (kamilla, mályva, menta), olajok (édesmandula olaj, kókuszolaj, szezámmag olaj, dióolaj), illóolajok. Ezek csak egyszerű példák azokra az anyagokra, amelyek az ezekre érzékenyekben allergiás reakciókat válthatnak ki, de még nem is említettük azokat az anyagokat, amiket „csak úgy” teszünk a krémeinkbe, anélkül, hogy ismernénk az összetételüket, szervezetre-bőrre gyakorolt hatásukat.

hazikence4A tapasztalatok szerint sokan azért kezdtek házi kozmetikum készítésbe, mert a boltban vagy patikában vásárolt termékek problémát okoztak, vagy valamilyen még megoldatlan bőrprobléma jelentkezett.

Ahogy a mi családunkban is előfordulhatnak allergiás gyerekek, úgy a környezetünkben lévő ismerősöknek is lehetnek általunk nem ismert allergiái, betegségei. A dermatitisznek (bőrgyulladásnak) rengeteg fajtája van, és rengeteg oka lehet. Minden személy és minden szervezet más. Az a kozmetikum, ami nekünk bevált, nem biztos, hogy másnak nem árthat. S lehet, hogy bennünket a legnagyobb jó szándék vezet, amikor egy krémet ajándékozunk egy barátunknak, ám az is megtörténhet, hogy a krémünkkel egy arra érzékenynél/allergiásnál visszafordíthatatlan folyamatot indítunk el! Amikor egy bizonyos problémára kozmetikumot szeretnénk készíteni, nagyon figyeljünk a következőkre:

hazikence21. Ismerjük meg a használandó összetevők bőrre kifejtett egyéni és együttes hatásait, és informálódjunk a lehetséges mellékhatásaikról (okozhatnak-e érzékenységet/allergiát).

2. Ajándékozandó kozmetikumban ne alkalmazzunk olyan anyagot, amiről nem bizonyosodtunk meg 100%-ig, hogy nem okozhat problémát.

3. Ne ajándékozzunk kozmetikumot senkinek anélkül, hogy meggyőződtünk volna, hogy az összetevők közt van-e a személyt allergizáló.

4. Mielőtt egy új kozmetikumot kezdünk használni, vagy adunk valakinek használatra, minden alkalommal végezzünk bőrpróbát: kenjünk egy kis mennyiséget az alkar belső oldalára, ahol a bőr a legvékonyabb. Amennyiben valamely összetevőre érzékenyek, esetleg allergiásak vagyunk, akkor annak jeleit szinte azonnal, de néhány órán belül mindenképp észlelni fogjuk.

5. A termékünkön mindig tüntessük fel az összetevők teljes listáját! Vagy egy a tégelyre ragasztható címkén vagy egy kis papíron mellékelve – legyen az az otthoni használatú krémünk vagy az ismerősünknek szánt keverék. Ez nagyon fontos, mert súlyos probléma esetén lehet, hogy az orvos ennek alapján be tudja határolni a betegség okát és meghatározni a megfelelő kezelést.

6. Amennyiben ismerősnek ajándékozunk kozmetikumot, írjuk rá a nevünket is, hogy abban az esetben, ha problémát okozott a kozmetikum, biztosan emlékezzen, kitől kapta, s hogy kihez fordulhat.

Forrás itt!

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek