Egészséges kenyér a család asztalán
A gabonafélék az egészséges táplálkozás alapjai a gyümölcsök és a zöldségek mellett. Kérdés, hogy milyen gabonából, milyen lisztből készül a kenyerünk?
Nagy biztonsággal mondhatjuk, hogy az alábbi receptet alapján készült kenyér az egész család örömét szolgálja majd. Egyszerűen elkészíthető, egészséges és finom.
Összetevők
Teljes kiőrlésű búzaliszt
A teljes kiőrlésű lisztből készült termékek amellett, hogy több hasznos élelmi rostot, vitamint és ásványi anyagot(E-vitamin, B-vitamin, kálium, kalcium, magnézium, foszfor) tartalmaznak a fehér lisztből készült élelmiszereknél, segítenek a vastagbélrák, a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásának megelőzésében, valamint csökkentik a vérnyomást és a koleszterin szintet is.
Zab
Hazai vizsgálatok egyöntetűen bizonyítják, hogy a zabliszt a gabonafélék között a leggazdagabb fehérjeforrások között szerepel. Gazdag tárházai a nélkülözhetetlen aminosavaknak. Cukorfelszívódásra kifejtett gátló hatása, amelyet a cukorbetegek diétájában külföldön már régen kamatoztatnak. Kedvező ásványi anyag-összetétele együttesesen csökkenti a vér koleszterin szintjét, ezáltal javítja a keringést. Vastartalma a szervezet vaspótlását is segíti.
Árpa
Sok kalciumot, vasat, foszfort, káliumot és szilíciumot tartalmaz, viszont nátriumszegény. A vitaminok közül a B-vitamin csoport dominál (B1,2,5,6-vitaminok), de található benne A-vitamin is. Az árpa jó székletlazító, oldja a székrekedést, jó vizelethajtó - kiváló lúgosító és antioxidáns. Gyulladáscsökkentő (alkalmazható bélrendszeri, légzőszervi gyulladásokra), vértisztító, könnyen emészthető, roboráló hatású, ezért ideális táplálék kisgyermekek, idős emberek, legyengült, lábadozó embereknek is.
Hozzávalók egy veknihez
- 30 dkg finomliszt
- 20 dkg három gabonás kenyérliszt
- 1 csomag porélesztő vagy 2,5 dkg friss élesztő
- 3 dl langyos víz
- 1,5 dl tej
- 1 evőkanál só
- 1 kiskanál cukor
+ a tésztába, illetve a kenyér tetejére (ízlés szerint) magvak
Elkészítése
Egy tálban keverjük össze a hozzávalókat. Nem kell dagasztani, csak annyira kell megkeverni, hogy összeálljon. (Én párszor átpörgettem rajta a robotgép dagasztókarát, de nem hagytam annyit dolgozni, mint egy hagyományos kelt tésztánál.) Ragacsos, sűrű nokedli-tészta lesz a végeredmény. 1,5 órát hagyni kell pihenni konyharuhával letakarva (szobahőmérsékleten), addig szépen megkel.
Egy jénai tálban kell sütni, aminek van teteje is. Betesszük a jénait a hideg sütőbe, és vele együtt melegítjük fel 230°C-ra — ez azért kell, hogy ne tapadjon le a kenyér. (A megkelt tésztát lisztezett deszkán meghajtogattam – jobb széle be, bal széle be, aztán a két felső szélét is behajtom.) Ha bemelegedett a sütő meg a jénai, akkor nagyon óvatosan kiveszem, leveszem róla a forró fedőt, a jénait kis liszttel megszórom és (hajtott éllel lefelé) belehelyezem a tésztát. Fedő vissza, és mehet minden a sütőbe. 30 percig sül fedővel, aztán még 10 percig fedő nélkül.
Több mint 1 éves tapasztalat alapján úgy gondolom, hogy friss élesztővel egy kicsit finomabb, mint porélesztővel, bár azzal is jó. Ha frisset használok, akkor azt megfuttatom egy kicsit a langyos tejben (a cukorral), a porélesztőt nem kell. Mostanában sokszor délután/este bekeverem, megvárom a másfél órát, aztán beteszem a hűtőbe és reggel sütöm ki frissen. Így is tökéletesen működik, és így már reggelire a friss, ropogós héjú kenyérből lehet enni.