A málna gyógyító hatása
Itt van a málnaszezon és sokan nem is gondolják, hogy ez a gyümölcs nemcsak ínycsiklandó, de nagyon egészséges is. Ráadásul ízes lekvár készül belőle.
A málna közkedvelt gyümölcseink egyike, a rózsafélék családjába tartozó cserje, hegyvidékeken vadon termő, de hazánk vidékein sokfelé termesztett növény.
Rendkívüli hatása van szervezetünkre, mert sok benne az ásványi anyag és magas a C-vitamin tartalma. A vidéki gyógyászatban a levelét teaként is felhasználják cukorbaj, vese és hólyagbántalmaknál. Meghűléses betegségre használható a szárított málnalevél és bogyó-főzet is. A várandós kismamák szívesen fogyasztják teáját a terhesség utolsó heteiben, mivel ellazítja a kismedence tájékának izomzatát, ezzel megkönnyítve a szülést. A-vitamin tartalma miatt gyógyírt jelenthet a szembetegségeknél, erősíti a szem ereit és javítja a szem tápanyagellátását. Fényessé teszi a hajat, puhítja és rugalmassá válik a bőr tőle. Vértisztító hatása van, a vércukorszintet és a magas vérnyomást csökkenti, a vér körforgását serkenti, a menstruációs zavarokat megszünteti és a szívműködést is szabályozza.
Készítsünk belőle málnalekvárt, így télen is használhatjuk a jótékony hatásait.
Málnalekvár recept:
Hozzávalók: 2 kg málna,1 kg cukor.
A málnát a fele cukorral jól összekeverjük és állni hagyjuk, hogy egy kis levet engedjen, majd elkezdjük főzni. Folyamatosan kevergetjük, majd mikor már kezd sűrű lenni, hozzákeverjük a többi cukrot és készre főzzük. Forrón üvegekbe töltjük, majd egy ládába plédet teszünk, belerakjuk a kész lekvárokat, betakarjuk őket és 2 napig állni hagyjuk.