Vidékjáró a vallási turizmus szolgálatában
A Vidékjáró célja a vidéki Magyarország természeti s kulturális értékeinek népszerűsítése turisztikai attrakciókon, országos programsorozatokon keresztül.
Ennek különösen fontos eleme a vallási, szakrális műemlékek meglátogatása, a szerzetesrendek turisztikai attrakcióinak népszerűsítése.
Az iménti gondolatok szellemében egyes Vidékjáró tematikus napok már 2014 évben a szerzetesrendekre és azok kínálatára épültek pl. a Pannonhalmi Kolostori vásár és a Világörökségek Utcája, az Ars -Sacra fesztivál, valamint a Nyitott templomok napja.
A Vidékjáró szakrális vetületű tematikus napjainak a legnagyobb hozadéka a vallási és kulturális örökség továbbadása, a szerzetesrendek kínálatának és turisztikai fejlesztéseinek megteremtése, kegyhelyek, mint művészettörténeti, kultúrtörténeti érdekességek összegyűjtése és megjelenítése. Ezen kívül komplex vallási turisztikai csomagajánlatok és egy napos szervezett buszos utak kialakítása belföldi és külföldi vendégek számára közösen az Aliter Tours-sal.
Szakrális tematikus napjainkkal és szervezett útjainkkal a népi vallásosság hagyományainak, valamint az ereklye- és kegyhely zarándoklatok népszerűségének növelését szeretnénk elérni. A vallási turizmusban résztvevők száma csekély Magyarországon. Ők azok, akik vallási szándékkal kelnek útra belföldön főleg egyes jeles egyházi napokhoz kapcsolódva.
Pannonhalmi Kolostori Vásár és Világörökségek utcája
Ilyen jeles nap Nagyboldogasszony napja. A népi vallásosság régóta elterjed gyakorlat, hogy az ünnepi szentmise végén gyógynövényeket áldanak meg. Ezen a napon úgy tekintünk Szűz Máriára, Jézus édesanyjára, a testestül-lelkestül mennyekbe felvett asszonyra, mint a megdicsőített testű, a megváltott, meggyógyított ember mintájára. Nagyboldogasszony napjának üzenete: az egész teremtést Isten jóságos, emberről gondoskodó keze irányítja; Isten gyógyító ereje, a teremtményein, a növényeken keresztül is elér bennünket. A hagyományt megtartva a Főapátság Gyógynövénykertjében minden év augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján gyógynövényáldással egybekötve megnyitjuk a Gyógynövényhetek elnevezésű programunkat, melynek központi helyszíne a Főapátság Gyógynövényháza.
Az idei évben másodszor rendezi meg a Kolostori termékek vására és magyar Világörökségek utcája címet viselő rendezvényünket, ahol a három bencés apátság mellett a premontrei és a kismarosi ciszterci nővérek mutatják be monostori termékeiket. Emellett olyan világörökségi helyszínekkel lehet találkozni Pannonhalmán, mint Tokaj vagy Hollókő.
Ars -Sacra Fesztivál és a Nyitott templomok Napja
A másik nagy kiemelt szakrális esemény, az Ars-Sacra Fesztivál, amely nyolcadik éve van jelen a magyar fesztiválpalettán, minden év szeptember harmadik hetében. Kulturális örökségünk, és a kortárs művészek zsidó-keresztény kultúrkörhöz tartozó alkotásainak bemutatásával irányítja figyelmünket az evilági életen túlmutató szakralitás jelenvalóságára. A Budapestről indult kezdeményezés országossá vált, majd határokon átívelve próbálja egyre nagyobb körben hirdetni és erősíteni a valódi értékek, a szép, a jó és igaz iránti igény, ezzel elősegítve a nemzet lelki felemelkedését és spirituális egységét.
Az Ars-Sacra Fesztivál rendhagyó, mert küldetése van: közösségteremtés, közös pontok keresése, a párbeszéd megindítása vallások, világnézetek között. Rendhagyó, mert a rendkívül színvonalas programokat a nagy budapesti múzeumoktól a vidéki gyűjteményekig, a koncertektől a színházi-, irodalmi előadásokig kezdettől ingyenesen látogathatja a nagyközönség.
Kiemelt esemény a Nyitott Templomok Napja. Idén szeptember 20-án nyílnak meg a különböző felekezetek templomai országszerte és határokon túl. Változatos programjaikkal közel 100 helyszínen várják a látogatókat. A fesztivál egyházi fővédnöke: Dr. Erdő Péter. A fesztivál világi fővédnöke: Dr. Herczegh Anita.
Arcok:
Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, Malcolm Bilson fortepiano művész, ef. Zámbó István Munkácsi-díjas képzőművész, Oberfrank Pál Jászai-díjas színművész, Lackfi János József Attila-díjas író-költő, a Misztrál Együttes, Pro Musica Leánykar, a Szent Efrém Férfikar, Bubnó Tamás Liszt-díjas karnagy vezetésével, Hegedűs Endre és Katica zongoraművészek, Baráti Kristóf hegedűművész és az Anima Musicae Kamarazenekar.
Zarándokpont
Pár éve indult el Magyarországon az a folyamat, amelynek révén szakrális céllal induló gyalogosan járható zarándokutakat építettek, jelöltek ki. Manapság 6 olyan zarándokút van az országban, amely fix útvonallal, állandó jelzésekkel és szálláshálózattal rendelkezik a gyalogos zarándokok számára.
Ilyen zarándokutak a Gyöngyök útja, a Magyar Zarándokút, a Mária-út, a Szent Jakab zarándokút, a Szent Márton-út. A zarándokutakon szervezett, csoportos gyalogos zarándoklatok is indulnak évente egyszer, vagy többször, és mindegyik út járható egyénileg is.
A zarándokutaknak megvan a saját üzenete, missziója, karizmája. De ha külön utakon is járunk, egyfelé tartunk. Ezért 2012. decemberében a 6 út képviselői megfogalmaztak egy közös hitvallást, és aláírtak egy együttműködési megállapodást. Ennek legáldásosabb hatása, hogy Vértesaljai László és a jezsuita rend támogatásával megnyilhatott a Zarándokpont információs iroda. Az irodát a 6 zarándokút önkéntesei üzemeltetik közösen. Az iroda mottója: Találkozz, tájékozódj, töltekezz!
Servitor pro Multis
Négy magyarországi férfi szerzetesrend (bencések, ferencesek, jezsuiták és piaristák) és egy, az üzleti életben működő cég tulajdonosai által 2009-ben közösen alapított Servitor Pro Multis Kft., amelynek fő célja elsősorban szerzetesrendi intézmények és más egyházi szervezetek gazdasági összefogása és támogatása. Munkája során a közös beszerzéseken kívül szolgálja ezen szervezetek üzemeltetéshez és fejlesztéshez kapcsolódó együttműködéseiket is.
Most új szolgáltatást vezetnek be. A korábbi tapasztalatok alapján és a megfogalmazott igényekre reflektálva online elérhető adatbázist hoztak létre a magyarországi szerzetesrendek és intézményeik termékeinek és szolgáltatásainak egybegyűjtésével.
Ennek a gyűjteménynek a feladata és célja ezeknek a szolgáltatásoknak és termékeknek terjesztését segíteni azzal, hogy az egyházon belüli és más érdeklődők számára megkönnyítsük ezek megtalálását és elérhetőségét, különös tekintett a turisztikai szervezetekre és szövetségekre.
A most induló szolgáltatásunk már elérhető a: servitor.hu/szerzetesiszolgaltatasok oldalon egy letölthető excell dokumentum formájában. A Szerzetesi szolgáltatások gyűjteményének aktualitása katolikus egyházi oldalról, hogy ez év november 30-án, Advent első vasárnapján kezdődik a „Megszentelt élet éve”, ami hétköznapi szóhasználatban a szerzetesek éve lesz egyházunkban. Ezzel a lehetőséggel is szolgálni kívánjuk a szerzetesrendek és más egyházi szervezetek nyitását és így megtalálhatóságát.
NAKVI
A Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) számos területen tevékenykedve igyekszik hozzájárulni a magyar vidék fejlődéséhez, a vidéki emberek életminőségének javításához A NAKVI a vidékfejlesztés szereplőit összefogó Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) Állandó Titkárságának is otthont ad, így ellátja a Hálózat működésével, bővítésével és mélyítésével, szakosztályaival és megyei referensi hálózatával kapcsolatos feladatokat, valamint az Európai Vidékfejlesztési Hálózat tagjaként nemzetközi kapcsolatokat épít.
A NAKVI hatáskörébe tartozik emellett számos egyéb, a szórványtelepülések, falvak és kisvárosok életét javító intézkedés segítése, támogatása is. Ennek jegyében felel az Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (IKSZT) program végrehajtásáért, amelynek számos jogcím tulajdonosa egy-egy vidéki plébánia. Ebből is látszik, hogy a NAKVI és az MNVH egyik kiemelt célja a hatékonyabb és eredményesebb együttműködés kialakítása az egyházakkal és a helyi gyülekezetekkel. Ebben kiemelt jelentőséggel bír a civil partnerség, a falusi turizmus, a Zöldutak és az agrárszakiskolák szerepének növelése a vidékfejlesztésben.