Veszélyes kórok házi kedvenceinknél: mire figyeljünk?
Számos ember talán nem is gondolja, hogy a rosszindulatú daganat a háziállatoknál is kialakulhat. A kutyáknál és a macskáknál egyaránt előfordulhat.
A következőkben felsorolt tünetek nem feltétlen jelzik azt, hogy házi kedvencünk daganatos betegséggel küzd, de ha ezeket a jeleket produkálja kisállatunk, azonnal vigyük el állatorvoshoz. Csakúgy, mint az embereknél, a rákot jobb minél korábban felismerni.
1. A fájdalom bizonysága
Miközben az állat gyalogol, fut, vagy ugrik, és eközben sántít, akkor attól függetlenül, hogy ez többnyire ízületi vagy izombetegségekkel társul, erős jele lehet egy komoly betegségnek, különösen a csontráknak.
2. Változások a „fürdőszobaszokásokban”
Ha eltérést veszünk észre a kutya ez idáig megszokott vizelési vagy székelési szokásában, ne habozzunk őt állatorvoshoz vinni. A nehézkes székelés, gyakori vizelés, véres vizelet vagy széklet mind potenciális jelei a ráknak.
3. Letargia vagy depresszió
Ha azt véljük felfedezni, hogy kis kedvencünk nem úgy viselkedik, mint eddig – többet alszik, nem túl játékos, kevésbé hajlandó sétálni –, akkor sem feltétlen aprócska a gond. A letargia vagy depresszió önmagában nem jele a ráknak, de ezen jelek felhalmozódása elég ok arra, hogy beszéljen állatorvosával.
4. Köhögés vagy légzési nehézség
Köhögést vagy rendellenes légzést okozhat szívbetegség és a tüdőbetegség, ellenben ha a daganat áttétes a tüdőben, ugyanezeket a tüneteket produkálhatja.
5. Az étvágy megváltozása
A kutyák és a macskák nem hagyják abba az evést ok nélkül. Bár az étvágytalanság automatikusan nem jelent rákot, ez mégis okot adhat arra, hogy megvitassuk az állatorvossal. Szájüregi daganatok is okozhatnak nehézséget vagy fájdalmat, amikor eszik vagy nyel házi kedvencünk.
6. Fogyás
Ha hirtelen a kutyánk vagy a macskánk sokat veszít súlyából – és éppen nincs diétán –, valamint más jelek is teljesülnek ebből a listából, ne felejtsük el mihamarabb felkeresni állatorvosunkat.
7. Nem gyógyuló sebek
Ha a kisállatunk sebe vagy fekélye nem gyógyul, az fertőzés, bőrbetegség, de ritkább esetekben egy rosszindulatú daganat jele is lehet.
8. Rendellenes váladékok
Vért, gennyet, hányást, hasmenést, vagy az állat testének bármely részén egyéb rendellenesen kibocsájtott váladékot ellenőriztetni kell az állatorvossal. Ezen felül, ha a kutya vagy a macska hasa dagadttá vagy megduzzadttá válik, ez a felhalmozódott kóros folyadék jele lehet a szervezetben.
9. Kellemetlen szagok
Ha kellemetlen szagokat érzünk a kutya vagy a macska szájából, füléből, vagy az állat bármely más testrészéből, akkor azt ki kell vizsgáltatni. Gyakran a száj- és orr-rák vagy a végbélrák okozhatja az ilyenfajta kellemetlen szagokat
10. Csomók és dudorok
Nem minden csomó és dudor lehet daganatos a kutya vagy a macska bőre alatt, de nem lehet tudni biztosan anélkül, hogy az állatorvos megvizsgálta volna - különösen fontos, ha a csomó nem szívódik fel, vagy növekszik a mérete. Általában szövettani vizsgálat történik és egy állat-egészségügyi patológus meg tudja mondani, hogy a sejt rákos-e vagy sem.
Forrás: Care2.com