Új tápérték-jelölési szabályozás a fogyasztók védelméért és az egészséges táplálkozásért

24 jan. 2013 Vaskor István

elelmiszerjell3Legkésőbb 2016 decemberéig minden EU-ban értékesített, előre csomagolt élelmiszeren a gyártó köteles feltüntetni a tápértékre vonatkozó információkat.

Az új uniós szabályozás a következő években kötelezővé teszi a tápérték-jelölést az előrecsomagolt élelmiszereken. A fogyasztók számára is fontos szabályok az alábbiakban ismerhetők meg.

Energiatartalom és tápérték
Az új szabályozás kötelezővé teszi a tápérték-jelölést, és utasítja az élelmiszergyártókat, hogy szolgáltassanak információt az energiatartalomról, valamint 6 tápanyagról: a zsírról, a telített zsírsavakról, a szénhidrátokról, a cukorról, a fehérjéről és a sóról – ebben a sorrendben, mennyiségüket a termék 100 grammjában vagy 100 milliliterében kifejezve. Ezt az információt ugyanabban a látómezőben, egy tápértéktáblázatban kell feltüntetni – legvalószínűbben a csomagolás hátoldalán –, és kiegészítésként megadható egy adagra vonatkoztatva is. További tápanyagok – például egyszeresen- és többszörösen telítetlen zsírsavak, cukoralkoholok, keményítő, rost, vitaminok és ásványi anyagok – önkéntesen tüntethetők fel.
 
Speciális előírások
Speciális szabályokat kell alkalmazni, ha az információ ismétlődik a csomagolás elején, amely lehet az energiatartalom önmagában, vagy kombináltan, a zsírtartalommal, telített zsírsavtartalommal, cukor- és sótartalommal. Ilyen esetekben, az energiamennyiséget 100 grammra/milliliterre vonatkoztatva, abszolút értékben kell feltüntetni, továbbá, kiegészítésként kifejezhető egy adagra vetítve. Az új szabályozás fenntartja azt a követelményt, hogy az energiatartalmat 100g (ml) mennyiségben, kilojouleban (kJ) és kilokalóriában (kcal) egyaránt fel kell tüntetni.

A címkék nagy részénél legalább 1,2 mm-es betűméret alkalmazása szükséges minden kötelezően feltüntetendő információnál. Kisebb méretű csomagolásoknál (legnagyobb felületük 80 cm2 alatti), kisebb a megkövetelt minimális betűméret (0,9 mm).

elemiszerjelol2Allergének jelölése
Számos élelmi anyagról állapították meg már, hogy élelmiszerekre adott allergiás reakciók többségért felelős. Amennyiben ezek jelen vannak az élelmiszerben, akkor azt egyértelműen és kiemelten jelezni kell az összetevők listáján. Az allergénekre vonatkozó tájékoztatásról szóló követelmények kiterjednek a nem-előrecsomagolt élelmiszerekre, beleértve a vendéglőkben és kávézókban árusítottakat is.

Nyelvi nehézség nélkül
Az élelmiszerekre vonatkozó kötelező információkat olyan nyelven kell feltüntetni, amely könnyen érthető a fogyasztók számára. Emellett a tagállamok, melyekben az élelmiszer forgalmazásra kerül, előírhatják, hogy az információ az EU egy vagy több hivatalos nyelvén legyen közölve.

A távértékesítés sem kivétel
Mikor az élelmiszert „távolsági kommunikáció” – internet vagy katalógusok – segítségével értékesítik, a címkén kötelezően feltüntetendő információkat a vásárlás befejezését megelőzően hozzáférhetővé kell tenni. Ezen információnak szintén meg kell jelennie bármilyen távértékesítést segítő, vagy egyéb megfelelő eszköz – weboldal vagy katalógus – által szolgáltatott anyagon.

Végső határidő: 2016
Azokban az EU-tagállamokban, ahol a rendeletben meghatározott információk biztosítottak, ott 2014 decemberéig végre kell hajtani a szabályozást. Amennyiben ezen információk nem állnak rendelkezésre, a végrehajtás határideje 2016 decembere.

elelmiszerjelol1„Mentesített” élelmiszerek
Az új szabályozás mentesít bizonyos élelmiszerkategóriákat a kötelező tápanyagcímkézés követelménye alól. A kivételek közé tartoznak a feldolgozatlan élelmiszerek és élelmi termékek, melyek tápértékére vonatkozó információk nem tekinthetők meghatározó tényezőnek a fogyasztók vásárlási döntéseiben, vagy amelyeknél a csomagolás túl kicsi ahhoz, hogy azon alkalmazni lehessen a kötelező címkézési követelményeket.

Az alkoholtartalmú italok ideiglenesen mentesülnek az összetevőkre és a tápértékre vonatkozó információk feltüntetésének követelménye alól.

Mi várható a szabályozástól?
Az új címkézési törvény célja, hogy a fogyasztókat képessé tegye az étrendjükkel kapcsolatos megalapozottabb döntésekre. Azonban igazi kihívás marad a fogyasztók egészséges táplálkozással kapcsolatos érdeklődésének és motivációjának felébresztése és támogatása.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek