Tündérkertek: érték, hagyomány, közösségépítés
Nova gyümölcsöskertjének nagy értéke abban is áll, hogy megőrzi és életben tartja a földművelési, gyümölcstermesztési és gasztronómiai hagyományokat.
E kert megmenti a megfoghatatlan értékeinket, újjászervezi és építi a közösséget, segít átörökíteni a régi tudást, elülteti a felnövő generációban a haza, a föld és a munka szeretetét – hangzott el a minap rendezett II. Tündérkerti Találkozón. A rendezvényen 50 gyűjteményes kert mutatkozott be.
A novai gyümölcsöskertben tartott rendezvényen hangsúlyozták: minden kezdeményezés sikere attól függ, kinek a kezébe kerül. A szaktárca őshonos tájfajták szaporítását megengedő rendelete nem érne sokat, ha nem volnának, akik a szívükön viselik a régi magyar gyümölcsfajták sorsát.
A gyümölcs tájfajták szaporításáról és forgalmazásáról szóló rendelet 2012. március 24-én jelent meg. A zöldség és gyümölcs tájfajták, valamint házikerti fajták fontosak a biológiai sokféleség fenntartásához. Az üzletekben alig néhány zöldség- és gyümölcsfajta közül válogathatnak a fogyasztók, pedig több ezret őriznek belőlük a hazai génbankok. Régi őshonos tájfajtáink az évszázadok során tökéletesen alkalmazkodtak a környezetükhöz, ellenállóak, és általában nem igényelnek vegyszeres kezelést sem.
A Tündérkertek második találkozóján a hagyományos gyümölcsfafajtákat gondozó 50 gyűjteményes kert képviselőit várták az egész Kárpát-medencéből. A rendezvényen a szakmai előadások mellett kulturális programokon is részt vehettek az érdeklődők.