Tartós lett a helyi védjegy Kiskunmajsán

21 máj. 2013 Tapodi Kálmán

kiskunmajsa127 termelő vette át a helyi termék védjegyet a kiskunmajsai piacon. A tartós szegfű emblémás termékeket csak a majsai kistérség termelői használhatják.

- Nekünk a nevünk a garancia arra, hogy kiváló minőségű árut hozunk a piacra. Évtizedek óta itt árulunk és nem kell ahhoz védjegy, hogy megbízzanak bennünk a vásárlóink – vélekedett egy majsai őstermelő, akinek ugyan nincs ellenvetése a helyi védjegy ellen, de nem kíván élni az eredet-megjelöléssel.

A majsai termékek emblémáján – a kiskunmajsai helyi termék felirat mellett –, egy fokozottan védett növény, a pannon bennszülöttként ismert tartós szegfű virága látható. A csak hazánkban, a Duna-Tisza közén tenyésző, évelő szegfűfaj legnagyobb populációja a majsa-bodoglári határban található, így a védjegyen is egy kuriózum látható, amit egy uniós program révén megmentettek a kipusztulástól.

kiskunmajsa2A város egyébként több tanyafejlesztési programra is sikerrel pályázott, így készült el a piactér fedett része, földutakat javíthattak, munkagépeket vásárolhattak, gazdaképzéseket indíthattak. A Tanyafejlesztési Program eddigi két éve során Kiskunmajsáról 12 nyertes pályázatot adtak be és összesen több mint 75 millió forint támogatást kaptak. Tavalyelőtt az önkormányzat, valamint a kistérségi társulás, 2012-ben pedig 2 pályázattal az önkormányzat és további 8 tanyagazda nyert el támogatást.

A helyi termékvédjegy bevezetésre ötmillió forintot fordíthattak. A védjegyhasználatra azok jogosultak, akik Kiskunmajsán vagy környékén helyi élelmiszert termelnek vagy állítanak elő. Mint az ünnepélyes védjegyátadón is elhangzott: a helyi termék nem tömegáru, hanem helyi specialitás. A lehetőséggel eddig huszonheten éltek, s majsai termelők közül elsőként Perneki Lajos méhész vehette át azt a marketingcsomagot, amit a csatlakozók számára biztosítottak.

kiskunmajsa3- Úgy gondolom, hogy jó ez a kezdeményezés, ami az itt vásárló külföldiek számára is garanciát jelenthet a majsai termékek jó minőségére – mondta Horváth Pál, a 4-es sorszámú védjegy birtokosa, aki már tizenhetedik éve méhészkedik. A főként akác-, napraforgó-, galagonya-, és vaddohány mézet kínáló méhész az idei szezonról szólva elmondta, hogy a kora tavaszi télies idő miatt egy teljes méhgeneráció hiányzik a kaptárakból, így várhatóan idén akácmézből kevesebb lesz. – Azt szokták ugye mondani „Az idő a gazda, nem a János!”, hiszen az időjárás kezében van sorsunk, azt nem tudjuk befolyásolni – tette hozzá a 120 méhcsaládot tartó őstermelő.

Kiskunmajsán kedden, pénteken és vasárnap tart nyitva a helyi piac, ahol immár huszonhét védjegyhasználatra jogosult gazdálkodó kínálhatja a helyi termék védjeggyel oltalmazott termékeit.

Forrs: baon.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek