Tanyató, óriásnyúl, mintakert: új elemekkel bővül a háztáji program
Tenyésznyúl-telepet adtak át Gödöllőn, a Haszonállat-génmegőrzési Központban, mely biztosítja a magyar óriásnyúl genetikai hátterét egy új programhoz.
Két éve indult az eddig legszélesebb körben elterjedt Nyúl-unk a munkáért program. Ennek keretében 2011-ben 200, tavaly pedig csaknem 90 család kapott tenyésznyulat, takarmányt és tudást az állattartáshoz.
Indul egy új program is, amelynek keretében magyar óriásnyulat tenyésztenek természetközeli takarmányozással, technológiával; a kiváló minőségű és állatvédelmi szempontból ideális körülmények között előállított húst a legigényesebb piac is keresi. A tenyésztelepet – ahol a magyar óriás nyúl genetikai hátterét biztosítják a programhoz – a gödöllői kutatóintézet területén avatták fel.
Szintén évek óta tart a Hungaricum Baromfi program. Ennek keretében faluközösségek, családok az önkormányzatok által szervezve tartanak őshonos baromfifajtákat. Napos csirkét, speciális takarmányt kapnak, oktatáson vesznek részt, a hízott baromfit, illetve tojásukat pedig szervezetten dolgozzák fel és értékesítik.
A programok elsősorban a leghátrányosabb kistérségek településeire koncentráltak, céljuk az itt élő nehéz sorsú családok segítése, egészséges élelmiszerrel történő ellátása. Ennek része a Mintakert program is: a gödöllői kutatóintézet területén veteményest, gyümölcsöst létesítettek, amelyet két család gondoz, törekedve a minél kisebb mennyiségű vegyszer felhasználására.
Rövidesen indul a Tanyató program is, amelynek keretében évente 50 kiló halat tudnak megtermelni vállalkozó szellemű közösségek, illetve tanyák gazdái - áll a központ tájékoztatójában.
Az elmúlt napokban két kunhegyesi többgyermekes család kapta a 99 999., illetve a százezredik zsák vetőkrumplit a Vidékfejlesztési Minisztérium által indított háztáji program keretében. A háztáji gazdálkodás újraindítását szorgalmazó országos programhoz 850 önkormányzat csatlakozott, ezek a helyhatóságok felmérték, hogy a településeken anyagi körülményeik alapján kik részesüljenek burgonyavetőmagban. A gazdálkodók ennek fejében vállalták, hogy a termésből egy zsákkal visszajuttatnak a programba, így újabb rászorulók kezdhetik meg a krumpli háztáji termesztését.
A hazai burgonyafajtából összesen 120 ezer olyan család részesül, amelynek nincs pénze arra, hogy egyszerre vegyen 20-30 kilogramm burgonyavetőmagot, miközben a szükséges vetőmagot kis tételekben "méregdrágán" vásárolja meg az üzletekben – írta az MTI.