Táblák kihelyezésével támogatják a helyi termelőket Baján
Támogatják a termelőket, így számos előnyt remélnek Baján a környékbeli termékek ismertségének növelésétől. Ezért kezdtek akcióba egy csapat tagjai.
Civilek minősítették az árusokat az utóbbi hetekben a bajai piacon. Nem csupán vásárlóerejükkel támogatták őket, 83 helyi termelő regisztrációját fogadták el a helyi termékek népszerűsítésére vállalkozó csoport tagjai, akik egy pályázaton nyertek támogatást a program megvalósításához.
– Lakossági igényre készültek el a táblák, mert eddig a vásárlók többsége nem tudta megkülönböztetni a helyi termelőt a viszonteladótól. A „helyi termelő”, vagy „minősített helyi biotermelő” táblák ugyanakkor a termelők érdekeit is szolgálják, hiszen a vásárlók megtalálják őket, tőlük vásárolnak, így támogatják a helyi gazdaságot – mondja Polenszky Gabriella, a kezdeményezést elindító Francovilla Egyesület koordinátora. Ez a szervezet nyolc fővel vágott neki a programnak, amelynek célja a bajai őstermelők, mesteremberek és a háztáji termékek láthatóvá tétele, elismertségük növelése. Ezen piaci előny megteremtése mellett, érdekvédelmi és a közösségépítő szerepet is szánnak az akciónak, amiben együttműködésre, összefogásra, és új ismeretek elsajátítására kívánják ösztönözni az érintett helyi szereplőket.
A projekt több elemből áll, a táblaosztás csupán az első lépés volt, a következő az új, fenntartható, környezetbarát ismeretek átadása, valamint a szemléletformálás. Az eredeti, novemberre tervezett kezdéshez képest mintegy három hetes késéssel decemberben előadássorozatot indítanak a lakosság és a termelők részére a vegyszermentes gazdálkodás, a fenntartható és élhető vidék témakörökben. A projektben adatbázis létrehozását is tervezik, hogy az internet segítségével a világ bármely részéről elérhetővé váljanak a Baja és környéki termelők, termékek. Véleményük szerint a helyi termékek vásárlása azért előnyös, mert egészségesebb a frissebb, kevesebbet utaztatott és vegyszerezett élelmiszer, aminek megtermelése helyi munkaerőt igényel és általa ősi fajták, hagyományos technológiák maradhatnak fenn.
Polenszky Gabriella hangsúlyozza: fórumot szeretnének biztosítani a termelőknek és a lakosságnak is, hogy a helyi termeléssel, termékekkel, a környezettudatos életmóddal kapcsolatos véleményüket, javaslatukat megoszthassák egymással, vagy eljuttassák az illetékes szervekhez.
Tudomásuk szerint hasonló kezdeményezés már több városban is sikeresen működik, ám a civil forma még ritka. Az eddigi visszajelzések alapján pozitív a program fogadtatása.
Felvételeink illusztrációk, nem a helyszínen készültek.