Szigorú kritériumok alapján készül a Mád-furmint
Hamarosan a boltokba és az éttermekbe kerül a 2012-es Mád-furmint. A bor a mádi őstermelőktől szigorú kritériumok alapján felvásárolt szőlőből készül. A nemes és kedvelt nedüről a Szent Tamás Pincészet vezetőjét, ifj. Szepsy Istvánt kérdeztük.
- A Mád-furmint első, 2011-es évjáratából 19 665 palack készült, ezzel a borral debütált az Ipacs Géza tervezte új száraz boros tokaji palack is. Elfogyott már a készlet?
- Igen.
- A 2012-es Mád-furmintból már 100 000 palack készült - ennek negyedét a hazai piacra szánja a pincészet. Milyen arányban megy a bor a gasztronómiába, illetve a borkereskedésekhez?
- A magyar piacra szánt készlet 60-70 százaléka megy a gasztronómiába, a többi a borkereskedések polcaira kerül.
- A százezer palack háromnegyedét Angliában értékesíti a pincészet. Londonban az éttermekben, borbárokban találni majd rá a borra inkább, vagy borkereskedésekben?
- Összesen nyolc országba exportálunk mádi bort. Sok bor kerül Angliába, ez egy intenzíven épülő piac. Angliában kizárólag a gasztronómiában vannak egyenlőre boraink.
- Milyen sztorival lehet eladni 75 ezer palack száraz tokajit Londonban?
- A sztori a termőhelyre, Mádra és a furmint fajta karakterére, ízvilágára épül.
- Volt-e valamilyen külföldi minta, vagy konkrét cél a bor koncepciójának kitalálása közben a pincészet előtt?
- Nem nagyon volt külföldi minta előttünk. A célunk az, hogy a mádi szőlőkataszterből olcsó, édesített tömegáru ne kerüljön ki – még jelöletlenül sem. Nekünk is szükségünk van erre a borra tapasztalatszerzés, termőhely-értelmezés és szociális szerveződés okán. A furmint sztorija pedig minél több korrekt árú és minőségű száraz boron keresztül terjedhet.
- Készült 2011-ben egy félszáraz Mád-hárslevelű is. Ebből 5120 palackot töltött le a pincészet. Mi a szerepe a hárslevelűnek a furmint mellett? Mi a cél ezzel a borral, lesz-e folytatás?
- A hárslevelű majdnem olyan fontos fajta, mint a furmint, folyamatosan tanuljuk mi is. Ezzel a kis, 11 g/l maradékcukorral és illatosabb mivoltával egy jó kapocs azokkal, akik kételkednek a tokaji borokban. Lesz folytatása a hárslevelűnek.
- Mi alapján választja ki a pincészet, hogy ki az, akivel szerződést köt a felvásárlásról? Mik a kritériumok a szőlőben?
- Olyan emberekkel kötünk szerződést, akiket egyébként is jól ismerünk. Olyan emberekkel, akikről biztosan tudjuk, hogy hibátlanul gondozzák a szőlőjüket és pontosan értik, hogy miért fontos a terméskorlátozás. Ahogyan bővül ez a kör, úgy bővülünk mi is, az első kör beszállítói adják a referenciát.
Bővülünk majd az ellenőrzésben is, ezt egyenlőre én csinálom. Sok lenne most felsorolni a szakmai kritériumokat, de alapvető elvárás a tiszta és rendezett környezet, a hibátlan szőlő és az érett állapotban nem több mint hét tonna hektáronkénti termés.
- Milyen munkafolyamatokkal tudja a pincészet ellenőrizni, hogy az integrált szőlőterületeken valóban megfelelő szőlőmunkát végeznek?
- Inkább egy példával válaszolnék. Ha egy vendéglátós bemegy egy étterembe, ami nem a sajátja, és ott körbenéz, egy pillanat alatt megmond mindent a tulajdonosról.
- Százezer palack borhoz nem kevés szőlő kell. Hogy nézett ki, hány napig tartott a Mád-furmint alapanyagának szürete? Ki és mi alapján döntött a szüreti időpontokról?
-A százezer palack bor 20 hektár termése. Tizenkét nap alatt sikerült leszedni és feldolgozni a szőlőt. Laboratóriumi-analitikai információk segítségével én döntök a szüret időpontjáról. Ebben nagy segítség az is, hogy a szőlőtermelők között szüret előtt mérhetetlen mennyiségű információ áramlik.
- Mely mádi dűlőkről került a legtöbb szőlő a borba?
- A Nyúlászó-dűlőből.
- Van-e olyan mádi dűlő, amely nem képviselteti magát a Mád-borokban?
- A mádi hegyközséghez huszonkilenc dűlő tartozik. Mi mindössze hétből vásároltunk szőlőt. A Nyúlászó, a Kishegy, a Szent Tamás, a Király, az Úrágya, a Betsek és a Sarkad termése adja a Mád-borok alapanyagát.
- A honlapon azt olvasni, hogy az integrációt 2011-ben a Szent Tamás és a Szepsy pincészetek indították el. Mi a szerepe ebben a Szepsy pincészetnek?
- Három szó. Helyismeret, szociális kapcsolat és egy kis szőlészeti ismeret.
- Hány palack Mád-furmint készítése lebeg a pincészet szeme előtt ideális célként?
- Mádon 1200 hektár szőlő van, ebből 200 hektár elhanyagolt állapotban van. Az 1200 hektárból összesen 400 hektárnyi termőterület érintett a minőségi bortermelésben, és 600 hektár van őstermelők tulajdonában. Ha ennek csak a felét integráljuk, és hektáronként nem hét, hanem csak öt-hat tonna szőlőt termelnek, már az körülbelül másfélmillió palackot jelent.
Forrás: mandiner.hu