Szent Iván napja: a napforduló a varázslások ideje

22 jún. 2014 Tánczos Erzsébet

Az európai népeknek  már az ősidőkben is voltak ünnepi rítusai, melyekkel az év leghosszabb nappalait és éjszakáit ünnepelték. Szent Iván napja ilyen.

napfor1A nyári napforduló ünnepét a következő, tűzzel kapcsolatos mágikus népszokások jellemzik. (Noha a nyári napforduló napja június 21-e, mi mégis 24-én tartjuk a nyár ünnepét. Ennek oka a juliánus naptár bevezetése előtti naptár sajátossága és a tényleges naptári évek közti különbség.)

Bod Péter református lelkész (1712-1769) leírása alapján tudjuk, hogy Szent Iván napon ilyen dolgokat végeztek.

A gyermekek  mindenféle éghető, bűzkeltő dolgot gyűjtöttek s tüzet raktak belőlük, hogy a kígyók ne szaporodjanak ott, minthogy ez Szent János napja tájában szokott lenni. Tüzet ugrottak,  és azt kívánták, hogy minden szomorúságuk égjen el. A nyárközépi tűzgyújtással  az ősi ember minden bizonnyal a Napot próbálta meg támogatni a sötétséggel vívott harcában.

Égő üszkökkel a kezükben járták a határt, hogy megáldják a termést. Égő kerekeket gurítottak le vagy forgattak, annak örömére  hogy a nap már az égen felső pontjára hágott. A nyári napforduló ünnepét a jövendőmondásra is különösen alkalmasnak tartották.

napfor3A Szent Iván-nap előtti kakukkszó olcsó, az utána való drága gabonát jósolt. A palóc lányok a tűz kialvása után a kenderföldre mentek, és ott egyenként a kenderbe heveredtek. Azt tartották, hogy amelyikük után a letiport kender feláll, az egy éven belül férjhez megy. A fiatal házasok 13 szem parazsat tettek egy fazékba, aztán az asszony  eldobta a fazekat jó magasra, és ha egy szem parázs sem hullott ki belőle, boldog családi életre számíthattak.

A néphit szerint…
Aki Szent Iván napján pillangót fog, az egész évben szerencsés lesz. A fehér lepke szerencsét hoz, a sárga pénzt, a tarka lepke szerelmet. A szürke, barna vagy fekete pillangót meg ne fogja, mert  az bajt hoz. A  kora reggel fogott szentjánosbogár viszont az egészségvarázslás része.

A gyermekáldásra vágyók vagy épp várandósok, ha szép gyermeket szeretnének, szedjenek cseresznyét vagy almát, és este a tűz mellett egyék meg – a tűzben megsütött gyümölcsök gyógyító erejűek.

Tűzbedobálás, mint varázslat
Amennyiben a tűzbe dobott anyag lángra lobban, és nem fröcskölődik szét az egész tűzfelületre, az a dolgok jóra fordulnak!  Ha nagy szikrát vet az olaj, és a szikrák a tűz körén kívülre szállnak, akkor a dolgok rosszabbra fordulnak. Ha a tűzbe dobott anyag eloltja a lángot, akkor valaki (lehet, hogy pont az, aki a tüzet rakta) megbetegszik. Ha virágkoszorút dobnak át a tűz felett a szerelmesek, és a másiknak sikerül elkapni, biztos a boldogság. Viszont ha a koszorú a tűzbe pottyan, akkor vége lesz.

A nyári napfordulókor  virágzik a páfrány!
Miért érdekes ez? A páfrány virága a növények tiszavirága, mert  csak néhány pillanatig él, azután elhervad. A néphagyomány szerint azonban aki megpillantja, az  érteni fogja az állatok nyelvét és meglátja a földbe rejtett kincseket. A  boszorkányok is a páfrány virágának köszönhetik mágikus erejüket!
A páfrány virágát láthatatlanná tevő varázsszernek tartották.

napfor2Szinte lehetetlen megszerezni a páfrány virágát, mert a bimbó fakadását kísérő mágikus fuvallat mély álmot bocsát az emberre. Abban a pillanatban, amikor a virág kinyílik, odarepül egy apróka madár, és elragadja az ember elől.  Az is lehet, hogy az ördög szakítja le a virágot, mivel nem akarja, hogy más is rendelkezzen az általa birtokolt mágikus erővel. 

Forrás itt, itt, itt, itt és itt.   

 

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek