Súlyos veszély fenyegeti a magyar szőlőt
Virágzás előtt áll a szőlő, ilyenkor a legérzékenyebb a betegségekre, mondják a termelők, ráadásul az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt erős lisztharmat és peronoszpórás fertőzésekre is számítani lehet.
"Ahogy rá lehetett menni traktorral a szőlőültetvényre már permeteztünk is" - mondta Csapó Mihály, bátaszéki kistermelő. "Az ember attól tart, hogy berobban a lisztharmat, illetve a peronoszpórás fertőzésnek is meg van az esélye. A tünetek még nem látszanak, de a lappangási idő elég hosszú, és ha már látszik a betegség, akkor nagyon nehéz megfékezni a bajt"– tette hozzá.
"A szőlő közepesen fejlődött az elmúlt héten. Jelenleg a hajtások átlagosan 80-100 centi hosszúságúak a szekszárdi és a tolnai borvidék ültetvényeiben" - mondta dr. Gabi Géza, növényvédelmi szakember.
A sok csapadék hatására kissé lelassult a növekedés az elmúlt időszakban. Az utóbbi napokban 70 milliméternyi eső esett, májusban összesen már 100 fölött tartunk. A csapadékos napok alatt azért nem volt olyan hideg, hogy a szőlő fejlődése teljesen megtorpanjon, ezért a virágzás várható időpontja előbbre tolódik a megszokottnál, néhány fajtában már meg is kezdődött. Megkezdte a virágzást a kékfrankos és a chardonnay is. Ezzel párhuzamosan a lisztharmat-veszély fokozott az ültetvényekben.
"Tüneteket még továbbra sem találtunk, de napokon belül robbanásszerűen megjelenhetnek az ültetvényekben a lisztharmat- gomba első levéltünetei" – tette hozzá dr. Gabi Géza.
A legtöbb termelő már a második, sőt van aki a harmadik permetezésnél tart. Egy szezonban (szüretig) általában tízszer permeteznek, ami jelentős költségbe kerül, hektáronként. Nem mindegy tehát az időzítés sem - írja a teol.hu.