Sosem látott botsáskára leltek a tudósok
A hetekben felfedezett botsáska olyannyira titokzatos és szokatlan, hogy egyelőre még a tudósok számára is egy talány az új faj létezésének mivolta.
A fülöp-szigeteki Mount Halcon hegységben észlelt bizarr zümmögő szárnyatlan, ugyanakkor vaskos testű és zömök lábakon áll. A hím egyedek gyönyörű kék-zöld fejjel és narancssárga testtel rendelkeznek. A legérdekesebb a rovarban, hogy feje mögötti bűzmirigyével kibírhatatlanul büdös szagot áraszt magából, akárcsak egy görény teszi azt.
„Értetlenül állunk a dolog előtt. Annyira különbözik mindenféle botsáskától a világon, hogy rögtön rájöttünk, hogy valami rendkívül érdekessel találtuk szembe magunkat” – nyilatkozott Marco Gottardo, a Sienai Egyetem doktora.
A rejtélyekkel teli botsáska az avarban él, fákra nem merészkedik, ellenben többi fajtársával, melyek az erdők lombkoronáiban találnak menedéket és élelmet. A kutatók gyanítják, hogy a borzéhoz hasonlító permet, melyet kiáraszt magából, védekező mechanizmusként szolgál a talajon.
A Magyarországon ismert botsáska:
{youtubejw width="400" height="266"}y0ue8B4_4Ks{/youtubejw}
Eredetük rejtély, bár az biztos, hogy mikro-szerkezetük megegyezik egy másik féle botsáskáéval. A probléma csupán az, hogy ez az ismert faj több ezer kilométerrel odébb, Észak-Amerikában honos, s egy óceán is elválasztja egymástól a két területet. Ennek ellenére a tudósok nem zárják ki az evolúciós fejlődést, de hogy hogyan került a rovar a Fülöp-szigetekre, azt egyelőre senki sem tudja.
„Reméljük, hogy az új faj megjelenése felhívja majd a figyelmet a Fülöp-szigeteki esőerdők védelmére, amely egyedi, ám kevésbé ismert élővilágnak adott helyet ez idáig is” – fejezte be mondanivalóját Gottardo.