Rózsakertet avatnak a Nyírségben
Mintegy száztíz rózsafajta több mint ezerhatszáz példányában gyönyörködhetünk abban a különleges rózsakertben, amelyet vasárnap adnak át Nyíregyházán.
Nyíregyházán, az elismert botanikus-akadémikusról elnevezett, közel hathektáros Tuzson János Botanikus Kertben külön területet hoztak létre a rózsák számára, amelyet egy színpad oszt ketté, kétoldalt pedig szökőkút teszi látványosabbá a virágok „birodalmát”.
A kertrészben körülbelül 110 rózsafajta 1600-1800 példányát helyezték el a szakemberek. A rózsák között a Márk Gergely által nemesített hazai, illetve a nemzetközi hibridek egyaránt megtalálhatók. A telepítés egyben próba is, azt vizsgálják meg, hogyan viselik a rengeteg gondozást igénylő, érzékeny növények az itteni körülményeket és a helyi klimatikus viszonyokat.
A világ talán legismertebb és legszebb virágát a fennmaradt adatok szerint mintegy ötezer évvel ezelőtt kezdték termeszteni Ázsiában. Az évszázadok alatt vallás- és kultúrtörténeti szimbólummá vált rózsát legkorábban a Kr.e. 1770-ben készült krétai falfestményen ábrázolták, de az egyiptomi sírokban fellelt virágkoszorúk egyik alkotóeleme is a rózsa. A középkorban a rózsa virágjából olajat pároltak, rózsapomádét készítettek, rózsafüzért morzsolgattak a jámbor szerzetesek, a történelembe pedig a „rózsák háborújaként” vonult be az angol York és Lancaster család viszálykodása.
Európában számos helyen, így Németországban, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Ausztriában létesítettek híres rózsakerteket, a Magyarországon a legismertebb és leggazdagabb rózsagyűjtemény a Budatétényben található Rozárium.