Rákóczi Feri: „sokkal emberibb, élhetőbb a vidéki élet”
Békés megyéhez való kötődéséről, a vidéki életről, élményeiről a Class FM népszerű rádiós műsorvezetője, az újkígyósi születésű Rákóczi Feri beszélt.
Hungarikumok, csárdák, betyárvilág, termálvizek, puszták, napfény – néhány szó, amely persze nem meríti ki Békés megye gazdagságát, ezer arcát, amely rengeteg lehetőséget kínál a látogatóknak. A Hármas-Kőrösök vadregényes vidékét a „természet múzeumának” is nevezik.
- Mit jelent számodra a vidék, hogyan kötődsz hozzá?
- A vidék számomra a normális életet, az összetartozást, az egymásra való odafigyelést jelenti. Furcsán hangozhat, tudva azt, hogy most Budapesten élek. Amikor csak tehetjük, a családdal igyekszünk a nyarakat vidéken tölteni. A gyerekeken kifejezetten látom, mennyivel egészségesebben érzik magukat ilyenkor. Számomra sokkal emberibb, élhetőbb a vidéki élet.
- Milyen emlékeket őrzöl vidéki gyermekkorodból?
- Újkígyóson, egy békési falucskában születtem és nevelkedtem középiskolás koromig. Akkor Battonyára, majd Szegedre, Békéscsabára kerültem, onnan indult a rádiós pályám is. Gyerekként remek nyaraink voltak, a barátaimmal a falusi nagyréten bóklásztunk. Fel sem tűnt akkoriban, hogy rengetet gyógynövényével egy botanikai csoda maga a nagyrét. Ha elfáradtunk, délután elaludtunk a szénakazalban.
- Milyen kirándulásra, kikapcsolódásra méltó helyeket ajánlanál, amit ne hagyjunk ki, ha a környéken járunk?
- Rögtön a megyébe való érkezéskor ott van Szarvas, a Szarvasi Arborétum, a bámulatos Körös-part. Aztán rögtön említeném Gyulát is, a gyönyörű kisvárost, az Európában egyedülálló téglavárával. Folytatnám a sort a szabadkígyósi kastéllyal, ahol mind maga az építmény gyönyörű, mind az ősfás parkja. A különböző fesztiválokat is ajánlom, ősszel például ki nem hagyható a Csabai Kolbászfesztivál, az ország egyik legjobb fesztiválja. Feltétlenül érdemes útba ejteni Orosháza-Gyopárost híres fürdőjével, mint ahogy a Munkácsy Emlékházat is Békéscsabán. Végül, de nem utolsó sorban: Éljen a falusi turizmus – szerintem a legjobb ellátást, a legfinomabb ételeket lehet ezeken a helyeken megkapni. Most már nagyon sok igényes vendégház van, amelyekben igaz, nincsen wellness, de nem is kell. Ismerjük mega 100 évvel ezelőtti életformát, a friss alapanyagokat, nem beszélve a kalákában való együttmunkálkodásról, ami nagyszerű közösségi élménnyé tud válni. Aztán Békésben lehet lovagolni is, télen lovas szánkózni, lovas szekerezni. Ki lehet menni vadlesre, a megfigyelés öröme fantasztikus. A Kőrösök vidéke pedig maga a csoda. A dévaványai Túzokrezervátumról se feledkezzünk el, de reggelig lehetne sorolni azokat a helyeket, ahol tartalmas, kellemes időtöltéseket lehet szervezni.
- Békésben járva milyen ételkülönlegességeket kóstoljunk meg mindenképpen?
- Békésben nagyon jól főznek, sokáig a megye volt az ország éléstára. Fő specialitásuk a kolbász és a disznóságok – elég, ha a békéscsabai, gyulai kolbászra gondolunk. Békéscsabán járva nem szabad kihagyni a szlovák ételeket sem, mint ahogy a juhtúrós sztrapacskát is feltétlenül érdemes kipróbálni.
- Nemrégiben a Morning Show-ban egy túrkevei tanyán rutinosan tyúkot fogtál, birkát nyírtál...
- Igaz, nem nyírok birkát mindennap, de minden évben vágok disznót, töltök kolbászt. Napi főző vagyok, ha egész csirkét kapok, szét tudom bontani, ha halat kapok, meg tudom pucolni.
- A határainkon túlra kacsingatva melyik vidék áll Hozzád legközelebb?
- Nagyon szeretem Magyarországot, de szeretek kitekinteni is. Életem meghatározó élménye volt egy kambodzsai utazás. Nagyon közel állnak hozzám az olaszok, akik a szegények konyhájával csináltak fantasztikus sikertörténetet.
Demjén Ferenc tavaly nyilatkozott hasonló témában weblapunknak. A vele készített interjút ide kattintva, míg az idei, Dömsödi Gáborral megejtett beszélgetést ide klikkelve éred el.
Az írás a Veranda magazin 2013. júliusi számában jelent meg.