Őstermelői besorolást szeretnének a hagyományos kézműves szappankészítőknek
Az élő hagyományok, így a szappanfőzés megőrzéséért munkálkodik a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete.
A hagyományok szerint a szappan készülhet állati és használt zsiradékból (zsír, tej), ám az újabb tendenciák a növényi olajokból való előállítást irányába tartanak. Ebből fakadóan a hagyományőrző szappanfőzők nem tudják eldönteni, hogy tevékenységük mikor legális és mikor nem. Nem is csoda, hiszen bonyolultak a jogi útvesztők, a hatósági szabályok nem átláthatóak és nem életszerűek. Ha például – mint mezőgazdasági termék – kecsketejből készül a szappan, az a jelenleg hatályos szja-törvény alapján nem minősül őstermelői tevékenységnek. Az egyesület a szappanfőző hagyomány megőrzése érdekében szeretné a szabályozások könnyítését elérni.
- Tudni kell, hogy a hulladékról szóló törvény alapján a használt zsiradékból készített szappan esetében hulladékhasznosításról kell beszélni – mondta érdeklődésünkre Szabadkai Andrea, az egyesület elnöke. – Amennyiben a szappanfőző a lakosságtól is szeretne beszerezni használt zsiradékot, úgy a szappanfőzőnek hulladékgazdálkodási tevékenységet is kell végeznie. A törvény alapján az élelmiszer hulladékból hasznosítási művelettel történő szappankészítés csak a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóság által kiadott hulladékgazdálkodási engedéllyel végezhető.
- Magyarán tehát a hulladék birtokosa csak abban az esetben adhat el, illetve adhat át hasznosításra élelmiszerhulladékot hasznosításra a szappankészítőnek, ha a az rendelkezik a hasznosításhoz szükséges engedélyekkel?
- Így igaz. Ugyanakkor a használt zsiradékból történő szappanfőzés hagyomány, és a folyamat jogi megkönnyítése csökkentetné az élelmiszer hulladék (veszélyes hulladék) mennyiséget. Ma a szappanfőző nem lehet őstermelő, vállalkozóként végezheti tevékenységét, küzdve a hulladékról szóló törvény és a kozmetikai termék rendelet előírásaival.
- Önök mit tesznek a helyzet „normalizálásáért”?
- A Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesülete a Svájci–Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával, a Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alapok „Fenntartható helyi gazdasági kezdeményezések érdekképviseletének megteremtése és piaci életképességük javítása” című pályázatának keretében francia példa alapján javasolja, hogy a mezőgazdasági tevékenység folytatását jelenő tevékenységek (így a falusi turizmus), a termékelőállítások (így a kecsketejes szappan) is az őstermelői adózás alá legyenek sorolhatóak, utóbbi esetben pedig ne legyen a kötelező a laborvizsgálat.
- Történt-e konkrét lépés az ügyben?
- Jó hír, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület által az OKT segítségével kezdeményezett jogszabály-változtatási szándék szerint a kézműves tevékenységek kikerülhetnek a „telepengedély, illetve a telep létesítésének bejelentése alapján gyakorolható egyes termelő és egyes szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről és a bejelentés szabályairól, valamint a telepi tevékenységek környezeti szempontú felülvizsgálatáról” szóló tervezett kormányrendelet hatálya alól, figyelembe véve azok csekélyebb környezetterhelő hatását. A közeljövőben várhatóan megalkotandó kormányrendelet meghatározza a kézműves termékek fogalmát, illetve rögzíti azt, hogy annak hatálya alól, mely tevékenységek kerülnek ki a népi iparművészettel kapcsolatos állami feladatok végrehajtásáról szóló 12/2004 (V. 21.) NKÖM rendelet alapját képező tevékenységek szerint.
KÉZMŰVES SZAPPAN KÉSZÍTÉSE
Bár sokaknak ördöngős műveletnek tűnhet, érdemes megismerni a kézműves szappankészítés néhány alapfogását. A munkafolyamatot a naturszappan.blog.hu szerzője mutatja be.
Első lépésben előkészítjük a szükséges alapanyagokat, eszközöket, hogy ne közben kelljen kapkodni.
- felhasználni kívánt olajok, illóolajok, esetleg díszítő elemek
- folyadék (ez lehet kecsketej, tisztított víz, forrásvíz, teafőzet, vagy akár aloe vera is, csak néhány példa a teljesség igénye nélkül)
- NAOH (vigyázni vele, mert bőrre kerülve égési sérüléseket, hegeket, szembe kerülve vakságot okozhat, ezért nagyon óvatosan dolgozzunk vele!)
- keverőtál (ez bármilyen lehet, csak alumínium nem), kézi botmixer, mérleg, papírtörlő, és természetesen a szappan kiöntéséhez használt forma, hőmérő
- védőfelszerelés (a lúg használata közben ez elengedhetetlen, védőszemüveg, gumikesztyű, szájmaszk)
Kimérjük a recept szerint a szükséges olajokat. Külön tálba a folyékony, és szilárd olajokat-zsírokat. Mindkettőt felmelegítjük kb 38-40 °C-ra, aztán összekeverjük őket.
Kimérjük a szükséges NAOH illetve folyadék mennyiséget is külön-külön. És most nagyon fontos lépés jön, a nátrium hidroxidot (természetesen a védőfelszerelésben) hozzáadjuk a folyadékhoz. Jegyezzük meg, sohasem fordítva, a folyadékot a lúghoz!!! MINDIG A LÚGOT ADJUK A FOLYADÉKHOZ!!! Ez a folyamat erősen exoterm, a felszabaduló hő égési sérülést eredményezhet, fő az óvatosság!
Ha kecsketejet használunk, akkor a felhasználás előtt le kell fagyasztanunk, és ilyen állapotban kell hozzáönteni a nátrium hidroxidot, különben a tej csúnyán elszíneződik, egész barnás színűre, illetve legrosszabb esetben egészen fekete színűre is. Igaz, hogy így kicsit nehezebb elkezdeni, de pár perc alatt a hő hatására felolvad a tej, es teljesen folyékony lesz. Én apránként szoktam a NAOH-t hozzáadni, ez akár eltarthat 10-15 percig is, így biztosan szép fehér, vagy enyhén krémszínű keveréket kapok. Ennél az elegynél is fontos, hogy a hőmérséklete 38-40 °C legyen. Ha melegebb lenne, akkor le kell hűteni.
Ha az olaj, és a lúg hője is megfelelő, akkor a jöhet a következő lépés, összekeverjük őket. Természetesen itt is megvan a sorrend, a lúgos oldatot keverjük az olajokba. Ha ezzel megvagyunk, elkezdjük keverni a botmixerrel. Érdemes magas falú keverőtálat választani, amiből nem fröccsenhet ki. Addig keverjük, amíg el nem kezd a keverék pudingosodni, besűrűsödni. Ez függ a választott olajok típusától is, például az olívaolajnál ez az állapot lassabban alakul ki. Ha már a keverékünk nyomot hagy az edény falán, akkor hozzáadhatjuk az illóolajat, színezőanyagot, jól elkeverjük, majd formába öntjük. Betakargatjuk, majd 1 napot állni hagyjuk így. Másnap kivehetjük a formából, és felszeletelhetjük. Ez után 3-4 hét pihentetés következik, ennyi idő kell, hogy a szappanunk tökéletessé váljon. A hosszúnak tűnő hetek után pedig élvezhetjük a remekművünket.