Ökoporták és biogazdálkodás: védjegy a falusi turizmusnak
Számos fontos ismeretanyaggal megjelent a Magyar Biokultúra Szövetség által készített szakmai kiadvány, amely az „Ökoporták kialakítása” címet viseli.
A kötet a biogazdálkodáshoz szükséges alapismeretek mellett külön kitér a falusi turizmus vidéki életben betöltött szerepére, a védjegyhasználat szabályaira, valamint a Nemzeti Tanúsító Védjegyrendszer megszerzéséhez szükséges követelményekre. A projekt az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretein belül valósult meg.
A falusi turizmus az 1980-as évek elejétől fontos részét képezi Magyarország egyre népszerűbb szolgáltatásainak. A gazdasági, társadalmi és környezeti fejlesztéseken túl a turizmus ezen fajtája megélhetést biztosít a vidéki lakosság számára, miközben elősegíti városok és falvak között létrejövő kapcsolatok ápolását.
A falusi turizmus magába foglalja az adott tájegység hagyományainak, kulturális örökségeinek, természeti értékeinek megismertetését a látogatókkal, miközben megfelelő szállást, étkezést és programlehetőségeket kínál számukra. A vendégasztal létesítésével a szálláshely üzemeltetői külön gondoskodnak a házias jellegű élelmiszerek és a gasztronómiai tradíciókhoz kapcsolódó események, valamint a helyben előállított termékek kínálatáról.
„A kiadvány külön foglalkozik a védjegyhasználat fogalmával és a Nemzeti Tanúsító Védjegyrendszerrel, melyet a FATOSZ, azaz a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége lát el. Az úgynevezett napraforgós védjegy – amely a falusi szálláshely által nyújtott szolgáltatások színvonalának minőségére utal – 2011. július 1-jétől lépett életbe. A védjegy lehetőséget biztosít a tudatos fogyasztói magatartás elősegítésére, a kiváló minőségű szolgáltatásnyújtásra, miközben elősegíti a szállásadók munkájának eredményességét. Az évenkénti ellenőrzés, valamint a rendszeres szakmai továbbképzések biztosítják a szolgáltatások töretlen minőségét” – mondta Szalay-Zala Andrea, a szervezet titkára.
A minősítéshez szükséges pályázatot a jelentkezők megtalálhatják a FATOSZ internetes felületein, melyeket az illetékes szervezetek felé szükséges továbbítani. A nyertesek öt évre szóló védjegyhasználattal, táblával és oklevéllel gazdagodhatnak. A Nemzeti Tanúsító Védjeggyel rendelkező szolgáltatások listája és a védjegyhasználatra vonatkozó bővebb tájékoztatás elérhető a FATOSZ szakmai és turisztikai portáljain, valamint a Magyar Turizmus Zrt. rendszerében is.
A Magyar Biokultúra Szövetség szakmai kiadványát, mint támogatott projektötlet, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat Elnökségének értékelése és javaslata alapján, az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap társfinanszírozásában, a Nemzeti Vidékfejlesztési Program Irányító Hatóságának jóváhagyásával valósult meg.
Forrás: turizmusonline.hu