Nem minden mérges gomba csapkodja a földhöz a kalapját

25 máj. 2013 Administrator

dvitamin2Végre itt a gombaszezon! Vargánya, róka, galamb? Hogyan és mit gyűjtsünk, mire vigyázzunk? Kérdések, melyekre cikkünkből minden érdeklődő választ kap.

Az egyik legvitatottabb kérdés a gombagyűjtés módja. Napjainkban az a nézőpont látszik egyre inkább elfogadottnak, hogy a tönk tövével együtt kiemelt gomba megkönnyíti a meghatározást, és a kiszakításnak nem lehet káros hatása. Az minősül tehát szakszerű gyűjtésnek, ha a gomba termőtestét gondosan elválasztjuk a talajtól, vagy más aljzattól, enyhén kicsavargatva a tönkjét is. Egyidejűleg fedjük be a keletkezett mélyedést avarral, hogy a szabaddá vált egészséges micéliumok ne száradjanak ki. A gondos gombagyűjtő után tiszta marad az erdő.

Gombagyűjtési szempontból kerülendő területnek tekintendők a nagyobb ipari létesítmények, autópályák, ismert szennyezettségű területek, patakok, folyók ártere. Erdőművelés során a munkavégzés érdekében vegyszerezés is alkalmazhatnak az aljnövényzet eltávolítása érdekében. A vasúti vágányok mentén évente egyszer erős hatású gyomirtó szereket permeteznek ki a vágányok rézsűjére. Ilyen helyszíneken ne gombázzunk!

dvitamin3A gombák szedése késsel történjen: a talaj közelében a „veszteség+ minimális. Ne csavarással, netán szakítással, hogy ne tépjük szét az „telepeket”. Ellenkező esetben, akkor ne csodálkozzunk, hogy ott nem nő jövőre újra gomba.

Az ismeretlen gombákat elkülönítve kell gyűjteni, mert ha egy mérgező gomba is kerül bele, tönkreteheti az összest: hiszen még a letöredezett lemezkék is mérgezést okoznak!

A gombaszedés módjával legalább egyenrangú, ha nem fontosabb kérdés, hogy a talált gombákat hogyan vigyük haza. Sohasem szabad a gombákat műanyag zacskóban, vagy szellőzetlen dobozban, egymásra rakva szállítani! Befüllednek és rövid idő alatt megromlanak. Ezért a gombákat kizárólag szellős, tágas gyűjtőkosárba vagy átlyukasztott fedelű dobozba tegyük!

A begyűjtött, étkezésre szánt gombákat legcélszerűbb már az erdőben megtisztítani a rátapadó talajtól, levelektől stb. Ügyeljünk azonban arra, hogy a különleges bélyegeket, mint a tönk töve, bocskora, burokmaradványa stb. ne károsítsuk meg.

dvitamin1Nem szabad sok gombát egymásra helyezni, mert a saját súlyuk alatt összenyomódnak, összetörnek és felismerhetetlenné válnak. Lehetőleg ne egyedül inkább párosával induljunk el gombázni. Kullancsok ellen, zárt ruházat, sapka, egy kis ecet.

Sajnos nem minden mérges gomba csapkodja a földhöz a kalapját, ezért ha a gombát magunk gyűjtjük, felhasználása előtt feltétlenül vizsgáltassuk meg gombaszakértővel, hogy ne érjen baj bennünket!

Fontos tudni még hogy a mai magyar hatályos jogrendszer csak olyan kést, bicskát enged meg magunknál hordani, aminek a pengehossza nem haladja meg a 8 cm-t.

A gombák eladásához engedély szükséges! Mindent tudtunk? Irány az erdő! Sok sikert!

Forrás: jotudni.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek