Nem minden arany, ami fénylik
A szúnyogok elleni védekezésnél figyeljünk arra, hogy csak engedélyezett készítményeket használjunk, a szúnyogriasztó karkötőktől inkább óvakodjunk.
Az egészségügyi kártevőnek minősülő szúnyogok távoltartására alkalmas készítmények, a szúnyogriasztó szerek, valamint szúnyog- és kullancsriasztó szerek Magyarországon csak az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) engedélyével forgalmazhatók – olvasható az ÁNTSZ közleményében.
Az engedély számát – amely az „OTH” betűkkel, illetve a 2011. július 1-je után engedélyezett szerek esetében „JÜ” betűkkel kezdődik, majd számokkal folytatódik – a termék címkéjén fel kell tüntetni. Az OTH engedély kiadását minden esetben megelőzi a termék hatékonysági vizsgálata, amelyet az Országos Epidemiológiai Központ végez el saját szúnyogtenyészetén. Szúnyogriasztó szer vásárlása előtt feltétlenül érdemes ellenőrizni a címkén a fenti betű- és számkombináció meglétét, mert csak az engedélyezési eljáráson átesett terméktől várható el kellő hatékonyság. Csak engedélyezett terméknél garantálható az is, hogy annak alkalmazása – a használati utasítás betartása esetén – nem jelent elfogadhatatlan egészségügyi kockázatot.
Az évtizedek óta jól bevált engedélyeztetési rendszer ellenére jelenleg is kaphatók olyan termékek, amelyek megjelenési formája műanyag-, textil- vagy szilikon-karkötő és címkéjük alapján szúnyog- és/vagy kullancsriasztásra alkalmasak (tipikus hatóanyagaik: citronella, geraniol és egyéb növényi kivonatok). A jelenleg engedélyezett riasztószerek között azonban egyetlen karkötő formájú termék sem szerepel, tehát e karkötők hatékonysága nem igazolt. Ezért az ÁNTSZ felhívja a figyelmet arra, hogy ilyen termék vásárlásakor kétséges: a pénzünkért az ígért hatékonyságú terméket kapjuk-e.
Újabban megjelentek olyan karkötők is, melyek rovarriasztó hatást már nem állítanak címkéjükön, csak illatosított, színes divatkarkötők, illetve citromillatú karkötők néven kerülnek forgalomba, ugyanakkor az üzletekben esetleg a jogszerűen forgalmazott rovarriasztó hatású termékek között kerülnek elhelyezésre. Figyelnünk kell arra, hogy még a természetes illóolajok is tartalmazhatnak olyan úgynevezett szenzibilizáló összetevőket, melyek az arra érzékeny személyeknél allergiás reakciót válthatnak ki.
A többnyire távol-keleti importból származó illatosított karkötőknél sem a címkén, sem a csomagolóanyagon nincsenek feltüntetve az allergén illatanyag-összetevők, mivel forgalmazásukat, címkézésüket rendelet nem szabályozza. Így a gyanútlan vásárlót amellett, hogy a várt védelmet nem kapja meg a karkötőtől, még az a kellemetlen meglepetés is érheti, hogy a „természetes hatóanyagúnak” mondott riasztó, illetve az illatosított divatkarkötő allergiás bőrtüneteket vált ki. Az érzékeny bőrű gyermekek és túlérzékeny felnőttek esetében ez még nagyobb kockázatot jelent.
Mindezekre tekintettel nagy körültekintéssel vásároljunk a fent nevezett termékekből.