Nagyvejkén a vendégnek mosoly is jár a köszönés mellé
Nagyvejkén egyre nagyobb erőfeszítéseket igényel a falu működtetése, azonban panaszkodás helyett inkább a lehetőségeket keresik a megoldás reményében.
Csillagos ötös. A nagyvejkeiek vendégszeretetét így lehetne értékelni. Amikor a napokban a faluban jártunk, nem volt olyan ember, aki a köszönése mellé ne társított volna egy mosolyt is. Pedig mindenki tudja: idén közel tizenhárom millió forintból gazdálkodhat Nagyvejke, amely majd' ötszázezer forinttal kevesebb, mint a tavalyi költségvetésük.
Sőt, a kertekben tüsténkedő nyugdíjas hölgyek még a munkájukat is félbeszakították, hogy elmeséljenek egy-két kedves történetet a községről. Csupán a kerítés mögött megbúvó foltos kutya szüntelen ugatása törte meg a délelőtti csendet a Tolna megyei békés, szép falucskában.
- Ha a község iránt tanúsított szeretetért jutalom járna, akkor mi bizonyára nem vallanánk szégyent, hiszen az itt élők szívügyüknek tekintik a falu jövőjét – vélekedett Pfaff Ferenc. Nagyvejke polgármestere ezzel arra utalt, hogy a családok nagy gondot fordítanak környezetük megóvására, szépítésére. Ez szemmel láthatóan így van, öröm volt ránézni a takaros portákra és a rendezett virágágyásokra.
– Sajnos többre nem is nagyon futja – folytatta –, mármint a település fejlesztését tekintve. Az egyre szűkösebb költségvetés csupán a fennmaradásra elegendő és a közfeladatok finanszírozására, nagyobb volumenű beruházásokban nem is gondolkodnak. Mindennek ellenére nem panaszkodásra fecsérlik az energiájukat, hanem a lehetőségek keresésére a későbbi eredmény reményében.
Pfaff Ferenc azt mondta, a képviselő-testület tagjaival azon vannak, hogy év végéig közel 1,5 millió forint megtakarítással rendelkezzen a falu, amelyből néhány apróbb fejlesztést elvégezhetnének. Ezek között említette a vízelvezető-rendszerek felújítását, mert a 2010-es csapadékos év intő jel volt arra, hogy égető szükség van a folyamatos karbantartásukra.
Pályázni nem tudnak fejlesztésre, mert a legtöbb kiírás utófinanszírozású, a polgármester szerint pedig képtelenség az alig 13 milliós költségvetésből kiszorítani az önerőt, pláne megelőlegezni a beruházást. Ezért marad az időigényes megtakarítás. A szennyvízhálózat kiépítését is szóba hozta a beszélgetés során Pfaff Ferenc, igaz, arra pályázatot nyújtanának be, mert számukra képtelenség megspórolni annyi pénzt.
– Sajnos egyelőre nem kapott zöld utat a lakosoktól a beruházás, a megkérdezettek többsége nem támogatja. Voltak, akik hallani sem akartak róla, mások azért zárkóztak el, mert több telekkel is rendelkeznek és nem tudják vállalni az ezzel járó költségeket – nyilatkozta keserűen a vezető, majd hozzáfűzte, ettől függetlenül nem tettek le a hálózat kiépítéséről, hiszen az egyre növekvő talajterhelési díj miatt a lakosságnak elemi érdekében áll, hogy hosszú távon egy ennél olcsóbb megoldást válasszanak.
- A biztos működés, valamint az önkormányzat és az intézmények fenntartása a legfontosabb feladat, s ha a költségvetés lehetővé teszi, akkor néhány apróbb felújítás elvégzése – emelte ki a község jövőre vonatkozó terveit Pfaff Ferenc. Nagyvejke polgármestere megjegyezte, bár még egy sor megválaszolatlan kérdés van ezzel kapcsolatban, de az már bizonyos, hogy komoly koncentrációt igényel a településektől az önkormányzatok működését érintő átalakítás, amennyire lehet, felkészülnek erre.