Milyen a jó húsvéti sonka? A címkén minden rajta van!
Sonka, főtt tojás, újhagyma és torma a húsvéti terített asztal hagyományos ételei. A megkérdezett szakértők segítenek a minőségi hozzávalók gazdaságos beszerzésében.
Már nem csak az ár, hanem a minőség is egyre inkább szempont a húsvéti sonka megvásárlásakor - mondta el az Info Rádiónak a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezető titkára.
"A húsvéti sonkák két nagy kategóriába sorolhatók: a gyorspácolt esetében az ár árulkodó lehet, már ezer forint alatt is megkaphatja a fogyasztó. Ennek nem olyan magas az élvezeti értéke, mint a hagyományos füstölésű parasztsonkának vagy füstölt sonkának. Ezek ára kétezer forinttól a csillagos égig érhet a minőségtől függően" - tette hozzá Mostisch Martina.
A vásárlók most már figyelnek a minőségre is
Annak köszönhetően, hogy húsvét környékén folyamatosan tájékoztatjuk a vásárlókat, hogy figyeljenek oda, hogy mit vásárolnak, szerintünk tudatosabban választanak. Tisztában vannak vele, hogy ha egy gyorspácolású sonkát vásárolnak, annak más az élvezeti értéke, mindig felhívjuk a figyelmet, hogy húsvét egyszer van egy évben, próbáljanak meg inkább kevesebbet, de jobb minőségűt vásárolni, így nagyobb lesz a sonka élvezeti értéke" - emelte ki a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezető titkára.
"A húsvéti sonka kiválasztásánál is az a legfontosabb, hogy olvassuk el a termék címkéjét, mert ott minden információt megtalálunk. Figyeljünk a szavatossági idő mikor jár le, a termék gyártójára, ha ez nincs feltüntetve, egy ovális állatorvosi pecsét alapján beazonosítható a cég. Az összetevők is árulkodóak: egy hagyományos parasztsonkánál nátrium-nitritet vagy konyhasót használnak a tartósításhoz, míg egy gyorspácolású sonka több adalékanyagot tartalmazhat a páclé.
Minél kevesebb az összetevő, annál valószínűbb, hogy jó minőségű termékkel állunk szemben
A termék külsejét is vizsgáljuk meg, ha meg van vágva, a vágófelületét is látjuk, annak színéből is sok mindenre következtethetünk: a világosabb a gyorspácolású, azon tűnyomokat is találhat, amivel injektálták a páclevet a termékbe. A hagyományos parasztsonka sötétebb, nincsenek tűnyomok, hiszen nem érte kezelés a sonkát - hangsúlyozta Mostisch Martina.
Zsarnócai Gabriella, a Magyar Élelmiszer-tudományi és Technológiai Egyesület elnöke elmondta: bevásárlóközpontokban éppúgy lehet hagyományosan elkészített sonkát venni, mint a piacokon, csak a minőséget kell keresni.
"Amit én javaslok, az a hagyományosan készített sonka, ennek egészen más az íze, állománya, ezt szoktuk meg gyerekkorunkban, mint az úgynevezett főtt, gyorspácolt termékek, amelyek gyengébb minőségűek, de jóval olcsóbbak. Azt érdemes megvenni, amire az van írva, hogy hagyományos módon készült, pácolt, füstölt termék, ez általában nyers sonka."
A minőségi tojás megtalálásában a héjon feltüntetett jelzések segíthetnek
- hívta fel a figyelmet Németh Csaba, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára.
"Az első szám 0-3-ig terjedhet, ahol a 3-as azt jelenti, hogy ketreces, a 2-es az alternatív például mélyalmos, az 1-es a szabad tartású, a 0 pedig a biotojásokat jelenti. Állatvédelmi és egyéb szempontból a 2-es már egy jó minőségű tojásnak számít. A második két betűnél azt kell figyelnünk, hogy a HU szerepeljen, akkor biztos, hogy magyar eredetű tojást vásárolunk."