Megmentették az élősködő hegyközi ingolák életterét
Megmentette az ingolák – ez az élősködő életmódot folytató halfaj rendkívüli ritkaság – életterét az Északerdő Zrt. Hegyközi Erdészeti Igazgatóság.
Az erdészeti társaság közleménye szerint az elmúlt években a Pálházi Állami Erdei Vasút egyes műtárgyai a sok eső miatt megrongálódtak, a Kemence-patak vize helyenként szinte teljesen alámosta a hidak, átereszek pillérjeit. A veszélyessé váló kisvasúti műtárgyak megóvására az erdészet megerősített védőhálókat fektetett le, nagy szikladarabokkal stabilizálták a patakmeder alját és a rézsűt is.
Ugyanakkor biztosították a víz megfelelő lefolyást, ami azért is nagyon fontos, mert így a hegyközi medencében élő tiszai ingolák (Eudontomyzon danfordi) – melyek fokozottan védettnek számítanak Magyarországon – íváskor fel tudnak úszni a patakba.
Az Északerdő tájékoztatása szerint az élősködő életmódot folytató, fokozottan védettnek számító halak túlnyomó része ezen a környéken él. A tiszai ingola a halakra tapad, ezért esetleg a folyószakaszok alsóbb részeibe is eljuthat a gazdaállat révén, de ivarszerveik teljes kifejlődésekor visszatérnek ívni a vízfolyások felső szakaszaira. Korábban jelentős állománya meggyérült és ezért lett védett, napjainkban már csak ritkán előforduló halfaj – írta az MTI.