Megcsappantak a borkészletek, az új termés is kevés lehet
Jó három hónap van a szüretig, ám a nagy borászatok már most megállapodnánaki a termelőkkel a felvásárlásról. Attól tartanak, hogy kevés lesz a szőlő.
Idén közel egy hónapig virágzott a szőlő, hasonlóra még az idősebb termelők sem emlékeznek. A hideg, csapadékos időjárás miatt alakult így, és ennek következménye az is, hogy a különböző fajtáknál eltérően alakult a szőlőszemek kötődése. A fehér, illatos fajtákat viselte meg jobban az időjárás, vannak területek, ahol alig maradt fürt a tőkéken. Dr. Vörös Géza, a Tolna Megyei Kormányhivatal növényvédelmi igazgatója szerint, ennek ellenére ne temessük a szőlő kilátásait, a veszteséget ellensúlyozhatja, hogy a megmaradt fürtök nagyobbak lesznek, illetve a kékfajtákból a vártnál is több lehet, mert ezeket kevésbé viselték meg a kötődési problémák.
Hazánkban évről évre egyre kevesebb a szőlő, még akkor is, ha az időjárás nem szól bele. Míg 35 évvel ezelőtt 184 ezer hektáron gazdálkodtak a magyarok, addig tavaly már csak 80 ezer hektáron. Ennek megfelelően a feldolgozott bor mennyisége is csökkent, 1976-ban 6,1 millió hektolitert, míg tavaly 1,8 millió hektolitert termeltek, mondta Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. A drasztikus csökkenés egyik oka, hogy 2005-től jelentős uniós támogatásra pályázhatott az, aki kivágta az ültetvényét. Ennek következménye, hogy az elmúlt 7 évben 11 ezer hektár szőlőültetvény szűnt meg.
Az idei helyzetet bonyolítja, hogy négy hónappal az új bor megjelenése előtt, gyakorlatilag a borospincék többsége a borkészletének a végénél tart. Ez is az oka annak, hogy már most igyekeznek sokan bebiztosítaniuk magukat az új termésre, és már most kötik a szerződéseket a szőlőtermelőkkel.
A hazai borfogyasztók 2 százaléka tudja csak megvásárolni az úgynevezett prémium borokat, melyből egy-egy palack akár 10-20 ezer forintba is kerül. Ezekből a nedűkből nincs hiány, mondta Horváth Csaba. A borfogyasztók 98 százaléka viszont a tisztes minőségű, könnyű borokat vásárolja mindennapi fogyasztásra, ilyenkor nyáron a laza fröccs a legkedveltebb, illetve a rozé. Három éve azonban még átlagosnak mondható szőlőtermés sem volt hazánkban, így érthető, hogy megcsappantak a készletek.
Dúzsi Tamás szekszárdi borász szerint idén tavasszal nagyon erős volt az atkafertőzés, egymást követően kétszer is kellett ellene permetezni. Jelenleg a lisztharmat okoz gondot, ez a gombafertőzés a nagy melegben sem áll le. Nagyon fontos a permetezés idejének a megválasztása, hiszen napközben ezt a munkát nem lehet elvégezni, mert a szőlőt 28 fok felett megperzseli a vegyszer, még a kén és a réz is. A kiváló borász bízik abban, hogy idén is lesz elég szőlője, annak ellenére, hogy egyszer már jeget kapott az ültetvénye.
Forrás: teol.hu