Még egy ok, hogy szeressük a növényvilágot
Köztudott, hogy a növényzetnél nincs jobb levegőtisztító sem a lakásban, sem a szabadban. Egy új kutatás szerint annál is hatékonyabb, mint hittük.
A legújabb tudósi megállapítások szerint azokon a településeken, melyek kevésbé, vagy egyáltalán nincsenek parkosítva, akár nyolcszor nagyobb lehet a nitorgén-dioxid (NO2), illetve a légúti és az allergiás betegségeket okozó részecskék tartalma a levegőben.
A tanulmány szerint a gyepesített területek, a futóborostyán és minden más növény drasztikusan képes csökkenteni a levegőben levő káros anyagok koncentrációját. Míg a nitrogén-dioxid szintjét 40 százalékkal, más, betegséget okozó részecskéknek a mennyiségét 60 százalékkal is képesek csökkenteni az egyszerű növények.
A kutatók olyan óriásplakátokat helyeznének el világszerte a nagyobb városokban, melyeken felirat nélkül futnának fel növények. Ezzel az emberek fejébe véshetnék Földünk védelmét, s vele együtt már egy lépést tehetnének a városi levegő tisztításáért. A másik ötlet szerint intenzív faültetést kezdeményeznének az agyak, ami azonban csak akkor valósulhatna meg, ha a kirendelt kertészek nap, mint nap óvnák a fák lombjait a szennyező anyagoktól.
A következő hónapokban tovább folytatják az okfejtést a tudósok. Arra próbálnak majd rájönni, hogy elviekben hogyan lehetne a légszennyezést a növények segítségével minimumra csökkenteni, majd ezt átemelni a gyakorlatba is.
A mai urbanizálódó világban mi is védhetjük környezetünket, ha gyalog, kerékpárral, vagy tömegközlekedéssel utazunk vidékről városba, vagy városon belül. Ám a globális védelemhez biztosan nem elhanyagolható a „zöld” védelme, a növényekre való figyelem.