Madártani szenzáció: kis geze bukkant fel a Hortobágyon
Hazánkban eddig még nem észlelt, szép madárfaj, egy kis geze akadt hálóba hétfőn a hortobágyi halastavon működő Hortobágyi Vonuláskutató Állomáson.
Szilágyi Attila, a természetvédelmi őrszolgálat munkatársa "nagy madártani szenzációnak" nevezte az eseményt. Tájékoztatása szerint az úgynevezett CES madárgyűrűzési program keretében a tavaszi madárállomány monitorozását végezték a szakemberek az állomás területén felállított függönyhálók segítségével. A délelőtti órákban egy kis geze (Iduna caligata, korábbi nevén Hippolais caligata) akadt a hálóba. Ennek a fajnak ez az első magyarországi adata.
A kis geze Európában csak Oroszország területén, illetve újabban Finnországban fészkel. A költőterülete Közép-Ázsiában van, Kazahsztánra, Nyugat-Kínára és Szibéria középső, valamint déli területére terjed ki. Telelőterülete az indiai szubkontinensen található. A madár a nyílt területek közé beékelődő bozótosok, leginkább rekettye- és törpefüzes élőhelyeinek lakója. A faj állománya stabil, elterjedési területe nyugat-északnyugat felé terjeszkedik, ennek kapcsán 2000 óta Finnország déli felén több helyen is észlelték a fészkelését. Azóta ott mintegy 20-30 pár fészkeléséről tudnak.
Európa középső és nyugati részére rendkívül ritka esetben vetődik el a madár. A Hortobágyi Vonuláskutató Állomáson befogott és meggyűrűzött példány egy elkóborolt egyed, amely talán tavaly kikelt fiatal madár lehet. Egyes fiatal példányokra jellemző, hogy nem a megszokott, Ázsiát keresztülszelő vonulási útvonalon, hanem arról letérve, más úton próbálnak eljutni a telelőhelyek felé. Ez a kis geze talán a tavaszi vonulása során éppen próbált visszajutni az északkelet-európai költőterülete felé, amikor a szakemberek befogták - vélte Szilágyi Attila.
A szakember szerint a madár meghatározása nem egyszerű feladat. Jellegzetességei inkább csak az avatott szemek számára láthatóak. A madár lábujjai sötétbarnák, míg a láb többi része világosabb, barna színezetű. Erre utal a madár angol neve: booted warbler, azaz "csizmás poszáta".
A Hortobágyi Vonuláskutató Állomás a Hortobágy-halastavi tanösvény területén található. A gyűrűzési alkalmak, bemutatók a tanösvényre váltott belépőkártyával szabadon látogathatók – írta az MTI.