Madárbarátok könyve a természet védelméért
A mindennapi madár- és környezetvédelmi munkában nyújt szinte mindenre kiterjedő segítséget a Madárbarátok könyve című, napokban megjelent kiadvány.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Madárbarát kert programjához kapcsolódó kötet 15 fejezetet és 83 alfejezetet, 428 színes fotót és 80 madárhatározó grafikát tartalmaz - olvasható az egyesület közleményében.
A 2002-ben indult Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény, amelynek segítségével az emberek alapvetően tudnak hozzájárulni a veszélyeztetett madárállományok védelméhez.
„Országszerte már több mint 5000 óvoda és iskola, panellakás, kert és munkahely csatlakozott a programhoz, ezért vált szükségessé egy olyan természetvédelmi tartalommal, ugyanakkor ismeretterjesztő stílusban megírt madárvédelmi kézikönyv összeállítása, amely a laikusok számára is vonzóvá és megvalósíthatóvá teszi a települési madárvédelmet” - emeli ki az egyesület.
A kiadványban külön fejezetekben kaptak helyet az egyre fogyatkozó fecskék és a fehér gólya védelmét segítő megoldások, az emberek és madarak közti „konfliktushelyzetekről” pedig olyan alfejezetek szólnak, mint az autókat, ablakokat, embereket támadó madarak, az ablaknak ütközés, a sérült és elárvult madarak mentése, a falrongáló harkályok, a szúnyogirtás madarakra gyakorolt hatása, a településre költöző varjúfélék, vagy a madárirtó macskák is.
Az MME által a „legteljesebb lakossági madárvédelmi kiadványnak” nevezett kézikönyv digitális kiterjesztéssel is rendelkezik: az MME YouTube-csatornáján látható csaknem háromszáz ismeretterjesztő videofelvétel a különböző eszközök és módszerek alkalmazásához nyújt mozgóképes segítséget – írta az MTI.