Macskafalu: ahol több cica él, mint ember

29 máj. 2014 Vaskor Máté

A taiwani Huotong anno a jól megőrzött vasúti kultúrájáról volt nevezetes, mára azonban ellepték a macskák, s turisták ezrei látogatnak csak ezért oda.

HoutongHuotong régen a Yilan vasútvonal egyik megállóját képezte, s itt volt Taiwan egyik legnagyobb szénbányája egészen az 1970-es évekig. Évente 220 ezer tonna szenet bányásztak a kis településen, ami természetesen a legnagyobb mennyiség volt az országon belül. Sok lakos ezért költözött Houtongba, mígnem 900 háztartásban több mint 6000 ember élt a faluban - írja az amusingplanet.com.

Mivel a szénbányászat az 1990-es években hanyatlásnak indult, Huotong termelése is egyre gyérebb lett. A fiatal lakosok tovább álltak, más lehetőségek után kutattak, s csak néhány száz lakosa maradt a piciny településnek. A virágzó bányászat romokban hevert.

A dolgok aztán váratlan fordulatot vettek nagyjából 2008 tájékán, amikor egy macskaszerető önkéntes a környék elhagyatott macskáinak jobb életet akart teremteni. Képeket kezdett el terjeszteni az interneten, a cicaimádók pedig szerelmesek lettek a környékbe. Nem sok idő kellett, hogy Huotong a macska szerelmeseinek és az az amatőr fotósok melegágya legyen. A rozoga bányavárosban most több száz macska él az utcákon, amiket a turisták előszeretettel simogatnak a hétvégéken.

Houtong1A turisztikai beáramlással ajándéküzletek sora nyílt Huotongban, ahol a legkelendőbbek a mái napig a macskaformájú ananászsütemények.

A macskák vigyáznak a falu lakóira. Ezt Chan Bi-Yun, 58 éves nyugdíjas mondta, aki a kezdetektől támogatta az ötletet.

„Eleinte öt macskát neveltem, én láttam el élelemmel őket. A szomszédom kilenc évvel ezelőtt elhunyt, akkor átvettem az ő cicáit is. A szaporodással mára már Huoton macskalakosságának a felét én etetem.”

Huotong eredeti neve egyébként Huo Dong volt, ami magyarul majomketrecet jelent. A falu alapításakor vadmajmok csoportjai lepték el a területet, innen eredt a mókás név.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek