Laposra kell taposni!
Magyarországon egyre több településen (5,6 millió lakos) fér hozzá azokhoz a gyűjtőedényekhez, amelyek lehetővé teszik a szelektív hulladékgyűjtést.
Az idén ünnepli működésének 10. évfordulóját az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ), amelynek közreműködésével a tejes és gyümölcsleves dobozok szelektív gyűjtése révén az elmúlt 10 év során, jelenlegi árakon számolva 3,7 milliárd forint gazdasági érték keletkezett.
Az elmúlt idő alatt e csomagolóanyag szelektív visszagyűjtési aránya 2%-ról 22%-ra emelkedett. Az IKSZ célja az, hogy 2020-ra ez az arány 50%-ra emelkedjen.
Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés szorosan együttműködik az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökséggel és a helyi hulladékgazdálkodással foglalkozó szervezetekkel és hivatalokkal, cégekkel, (vállalkozókkal) annak érdekében, hogy elinduljon az italoskartonok gyűjtése a hulladékot már szelektíven gyűjtő lakosságnál és tájékoztassák őket az italoskarton-gyűjtés lehetõségéről, értelméről, az újrahasznosítás jelentőségéről, mûködéséről.
Tovább javítható az italoskarton-dobozok gyűjtésének és hasznosításának rendszere, ha azokat - használat után - kilapítják, mert így jóval kevesebb helyet foglalnak a konyhában, a hulladéktárolóban és a szelektív gyűjtõedényekben. Hiszen így az edényzetbe is sokkal több használt italoskarton-doboz fér, ha ezek térfogata kisebb. Ezek után nyilvánvaló, hogy így a hulladékgyűjtő autónak is kevesebbet kell fordulnia.
Ezért az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés a fogyasztókat arra ösztönzi, hogy használat után lapítsák ki a csomagolóanyagot és így dobják a gyűjtőedénybe.