Közétkeztetésre és eladásra termelnek zöldséget négy település összefogásával
Mintaértékű összefogással termelnek zöldséget a helyi közétkeztetés számára, illetve eladásra a Zala megyei Borsfán és három szomszédos településen.
A négy település összefogása azért is követésre méltó, mert másokkal ellentétben nemcsak a zöldségtermesztésről gondoskodnak a Startmunka program keretében, hanem előrelátóan a feldolgozást és az értékesítést is beillesztették terveikbe. A márciusban indított borsfai program jóvoltából már nemcsak az iskolai közétkeztetés nyersanyagellátását tudják megoldani: a felesleget értékesítik, a most épülő feldolgozóban pedig hamarosan a tartósítás is megkezdődik.
Az összefogás adott arra lehetőséget, hogy a foglalkoztatottakra jutó támogatási összegen felüli pénzt nem aprózták el, hanem nagyobb értékű eszközöket és munkákat finanszíroztak belőle. Ráadásul nemcsak a munka világába sikerült visszavezetni régóta állástalanokat, de azóta a résztvevők egy része maga is gazdálkodásba kezdett otthonában.
Borsfán, Oltárcon, Bánokszentgyörgyön és Várföldén összesen 35 ezer négyzetméteren, 51 résztvevővel folyik most a gazdálkodás. A települések 61 millió forintot nyertek el a feladatra, ehhez Borsfa egymillió forintos önrésszel járult hozzá. A borsfai kezdeményezés azért is lehet példaértékű, mert a remények szerint az eredményes program alapja lehet egy később létrejövő szociális szövetkezetnek.
A négy vidéki településen javarészt szabadföldi zöldségtermesztést folytatnak, a már beérett termény helyét újra bevetették. A megtermelt zöldségek jelentős részét az iskolai közétkeztetésben használták fel, a felesleget kereskedőknek értékesítették, de fagyasztóba is került egy része.
Két településen alma, körte, szilva, barack, cseresznye és meggyfákat is ültettek az eddig elhanyagolt önkormányzati területeken. Erdősítési program keretében 7.000 éger- és nyárfacsemetét is ültettek, ezeket vágásérett korukban az adott településeken fogják értékesíteni vagy szétosztani a rászorulók között - tájékoztatott az MTI.