Kiváló ízek, nagy mennyiség: nagyüzem van a pálinkafőzdékben
Teljes erővel dübörög a pálinkafőzetési szezon Békés megyében. A legtöbb gyümölcsből jó az idei termés, és évről évre többen főzetik ki cefréjüket.
– Hosszú esztendők óta kifőzetjük a családdal közösen összegyűjtött gyümölcsből a saját pálinkánkat – nyilatkozta a beol.hu érdeklődésére Lipcsei Gábor. A békési férfi elmondta, meggy-, birs-, barack- és körtecefréjüket egyaránt bevitték már a helyi, Békési pálinkafőzdébe, de a csúcsot náluk is a szilva jelenti, amiből több mint 34 mázsányi jött össze ebben az évben.
– Nehéz választani, de talán a birs a legnagyobb kedvencünk – tette hozzá a férfi.
Egy másik, hatvan év körüli férfi is éppen ott jártunkkor érkezett meg a főzdébe.
– Mi is családilag hoztuk be a szilvacefrét. Mintegy nyolcszáz kiló jött össze. Ünnepeken, hétvégenként szívesen megiszunk egy-egy kupicával, de ajándéknak is kiváló, mindig mindenki szívesen fogadja – ecsetelte a férfi.
– Szilvából, barackból és körtéből is kifejezetten jó az idei termés. Sőt, például kökény is egészen kiváló ízű és nagy mennyiségű, talán egyedül a meggynek nem kedvezett annyira az időjárás – erősítette meg kérdésünkre a főzetők által is elmondottakat Békési Zoltán.
A Békési Pálinka Zrt. igazgatóságának elnöke hozzátette, a nyári meleg nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a gyümölcsöknek magas cukortartalma alakuljon ki. A kökénynek pedig az elmúlt hetek, az indián nyár kellemes melege kedvezett.
Békési Zoltán kiemelte: a pálinkakészítés iránti érdeklődést jól mutatja, hogy szinte minden főzde teljes kapacitással üzemel, náluk például szeptember 14-e és október 31-e között több mint ezernégyszázan főzették ki nedűjüket, s azután is, egészen december végéig telt házzal üzemelnek.
A pálinkamester az általános trendekkel kapcsolatos kérdésünkre kifejtette, az elmúlt esztendőkben jelentősen megnőtt azoknak a száma, akik a régebben megszokott 50-51 helyett alacsonyabb, 43-45 szeszfokú párlatot készítettnek.
– Az alkohol zsibbasztja a nyelv ízlelőbimbóját. Az alacsonyabb szeszfokú pálinkák esetében pedig így még erőteljesebben lehet érezni az ital gyümölcsízét – hangsúlyozta Békési Zoltán.
De mikortól lehet fogyasztani a frissen kifőzetett pálinkát? - kérdeztük Békési Zoltánt.
– Érdemes az italt üvegbe, demizsonba átönteni, semmiképpen ne hagyjuk műanyag palackban. Ezután a pálinkát tegyük hűvös helyre és szellőztessük például egy ruhával letakarva, olyan két héten át. A pálinkában lévő szerves savak érése ekkor fejeződik be, így válik teljessé az íze.
Békési Zoltán elmondta: a borokhoz hasonlóan a kisüsti főzetésű pálinkák is egyre jobbak lesznek az évek elteltével.
– Egyre finomabbakká, zamatosabbá, simábbá válnak az ízek. Sok családban viszonylag gyakran előfordul, hogy az újszülött gyermek érkezésekor elraknak egy-egy palackkal a frissen kifőzött pálinkából, s azt csak a fiatal tizennyolcadik születésnapja után bontják fel. Mindig duplán nagy élményt jelent ez a családtagoknak – mesélte Békési Zoltán.
Forrás: beol.hu