Katalógus mutatja be a csabai kolbászt
Az országban elsőként nyolcezer példányban – pályázati támogatással – katalógus készült az immár egy hete hungarikummá nyilvánított csabai kolbászról.
Van létjogosultsága a kézműves magyar élelmiszereknek, hiszen a csabai kolbászt is 180 termelő készíti Békéscsabán. A csabai kolbász egyedi ízvilágú, kiváló népi eredetű élelmiszer, amely világszerte ismert. Ez a hungarikum jól kifejezi a magyarságra jellemző alkotóerőt.
A kolbász sokkal több, mint termék vagy ételrecept, megtestesíti azt a kultúrát és világfelfogást, amely szerint saját termékeinket megbecsüljük, ismertté tesszük. A kolbászkészítés élő néphagyomány a városban, az ösztönző jogi környezetnek köszönhetően az elmúlt másfél évben újjáéledt a kistermelés. A csabai kolbász különlegességét gazdag paprikázása és borsmentessége adja.
A színes, 44 oldalas katalógus a kolbászkészítés tradíciója mellett 14 kézműves kolbászkészítőt, azaz a termelőt is bemutatja. A tervek szerint évente újabb termelőkkel bővül majd a kör, s a katalógust minden évben kiadják.
A kolbászkatalógusba azok a regisztrált kistermelők kerülhettek bele, akik megfeleltek az egyszerűsített állategészségügyi vizsgálaton, illetve folyamatosan megfelelő mennyiséget tudnak szállítani a csabai kolbászból. A kolbász kultúráját bemutató kolbászfalu jövő nyárra készül el a Békés megyei városban.
A 8 ezer példányban megjelent kolbászkatalógust békéscsabai és gyulai szálláshelyeken, Budapesten, valamint a csabai kolbászfesztiválon terjesztik, a város az elkészítéséhez az Agrármarketing Centrum pályázatán nyert 4,5 millió forintos támogatást.
A katalógus szerint a kézműves csabai kolbász védjegyoltalom alá helyezése folyamatban van. Békéscsabán egyaránt készül vékony- és vastagkolbász, a csabai kolbász alatt ez utóbbit, azaz a vastagkolbászt kell érteni, amit máshol szaláminak hívnak – írta az MTI.