Jelentős terméskiesés lehet a kukoricánál
Jelentős terméskiesést is okozhat a kukoricánál idén az elmúlt időszak forró, száraz időjárása: az aszály több helyen súlyosan károsította a termést.
Mindezt a Magyar Agrárkamara Növénytermesztési Osztályának jelentése tartalmazza. Az első hivatalos termésbecslést az MTI információi szerint a hónap végén teszik közzé a szakértők.
Magyarországon tavaly 1 millió 227 ezer hektáron, idén 1,262 millió hektáron vetettek kukoricát. Ahhoz, hogy az országosan szükséges 4,5 millió tonna termés meglegyen, hektáronként minimálisan 3,5 tonnás hozamnak kell lennie. Egyes szakértők nemrégiben még a 8 millió tonnás termést is elképzelhetőnek tartották az idén kukoricából Magyarországon. 2011-ben a 8,1 millió tonnát is elérték a kukoricatermesztők.
Míg az ország kenyérgabona, vetőmag, sőt takarmánybúza szükséglete is biztosított, a magyar kukoricaállomány jelenleg a címerhányás állapotában van. Ebben az időszakban növényvédelmi szempontból az amerikai kukoricabogár jelenti a legnagyobb veszélyt. Virágzáskor a gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly károsítja a kukoricát. A kártevők ellen több növényvédő szer is forgalomban van, azonban gazdaságossági okokból ezeket ritkán alkalmazzák a termelők.
Piaci elemzők szerint a csapadékhiány elhúzódása esetén a következő két hónapban akár 13 százalékkal is emelkedhet a kukorica világpiaci ára. A csapadékhiány ugyanis több közép-kelet európai országban és az Egyesült Államokban is komoly gondot okoz - tartalmazza az összegzés.
A takarmánykukorica termelői ára jelenleg 54-56 ezer forint körül mozog tonnánként Magyarországon.