Ismét tanítják a népi mesterségeket a Sárközben
Ismét tanítják a népi mesterségeket öt sárközi településen. Sárköz népművészete 2012-ben került fel a magyar szellemi kulturális örökség jegyzékére.
A kulturális örökség nemzeti bizottsága öt sárközi település - Decs, Őcsény, Alsónyék, Sárpilis és Báta - jelölése nyomán tette az örökség részévé a sárközi szövést, hímzést, gyöngyfűzést és népviseletet, amelyek a nyelvjárással és a helyi népdalokkal, táncokkal együtt jellemzik a tájegység kultúráját.
Az öt község a jelöléssel vállalta, hogy elkészíti a hagyományok megőrzési stratégiáját. Már elkezdték egy sárközi értéktár összeállítását. A Sárköz fővárosának is nevezett Decsen alakítanák ki a digitalizált értékek gyűjtőhelyét, ahol a tervek szerint kutathatóvá teszik a népművészeti örökséget.
Az öt település azt is vállalta, hogy közös programokat szervez. Ezen a téren tartanak legelőrébb. A tájegység népművészei több közös kiállítást rendeztek az elmúlt egy évben, bemutatkoztak Szentendrén és Szekszárdon is egy sárközi néptáncosokból álló csoporttal együtt.
Sárpilisen a hímzést szeretnék ismét tanítani, Alsónyéken a szövés tanítását kezdeményezték. Mindkét helyen a másik négy település érdeklődői számára is szerveznek majd szakköri oktatást. Ezen kívül Bátán a tojásírást, Decsen a gyöngyfűzést tanítanák.
Rendelkezésre áll az egykori Sárközi Népi Iparművészeti Szövetkezet dokumentumtára, amely a szövetkezet 2001-es megszűnése után állami tulajdonba került. Az 1953-tól gyűjtött, zsűrizett szőttesek több mint 1500 mintadarabja a Hagyományok Házában van, az egyes darabok gyártási dokumentációját pedig Decsen őrzik.
A sárközi szövés feltámasztása nem könnyű feladat, mert az iparművészeti szövetkezet régi mesterei közül már kevesen élnek, és jelenleg mindössze ketten készítenek sárközi szőttest.
Miután országos népművészeti bolthálózat nincs, a tervek szerint a szőtteseket szociális szövetkezeten keresztül, tájházi boltokban, helyitermék-üzletekben értékesítenék, és megállapodásuk van a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeummal, ahol a közeljövőben nyíló múzeumi boltban zsűrizett népművészeti munkákat is árulnak majd – írta az MTI.